Ramazan Sokağında Kazakistan Rüzgarı Esti

Ramazan Sokağında Kazakistan Rüzgarı Esti
Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan Sokağı’nın 5. gününde ünlü Kazak ozanı, atışma sanatı ustası Süyinbay Aronulı’yı anma programı kapsamında sahne alan Kazak sanatçılar ülkelerinin kültürel zenginliğini en güzel örnekleriyle sergiledi.
Renkli görüntülerin yaşandığı geceye Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve Kazak yetkililerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımın çok yoğun olduğu gecede sahne alan Süyinbay Sazı Kazak Folklor ve Etnografik Halk Müziği Topluluğu, ünlü ozan Süyinbay Aronulı’nın şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi. Topluluğun folklor ekibi geleneksel Kazak halk danslarından “Erke Kız” ve “Şattık” adlı örnekleri sunarken, 3’lü dombra ekibi de sazdaki hünerlerini birbirinden güzel parçalarla icra etti.
Ramazan ayını kutlayan Almatı Eyaleti Valiliği İl Kültür Müdürü Rahmet Yesdaraletor, “Kazağın ulu ozanı Süyinbay Aronulı’nın doğumunun 200. Yılını Aksaray şehrinde de kutlayarak bu etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bizler sizlerin sıcak yüzünüzü gördük, çok sıcak yüreklerinizi gördük ve misafirperverliğinizi gördük. Ve hakikaten dünyanın hiçbir yerinde olmayan sevgiyi gördük burada her şey için çok teşekkür ederiz” dedi.
Karşılıklı hediyelerin verildiği gecede Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, kendisine hediye edilen Kazak Halk giysisi Kaftan giydi.
Hediyeler için teşekkür eden Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “iyi ki geldiniz, iyi ki buradasınız. Kazakistan’a Kazak kardeşlerimize kucak dolusu sevgiler ve kucak dolusu selamlar götürün. Beraber Türk yurdunu tekrar hep birlikte kurmak, hep beraber sorunlarımızı sıkıntılarımızı birlikte çözebilmenin her zaman gayreti içerisinde olacağız. Buralara geldiğiniz için, kültürünüzü bizlerle paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN