AVM Merkezindeki Yangında Güvenlik Zafiyeti İddiası

Aksaray’da, iki gün önce bir kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, yangın mahallindeki tek sorunun güvenlik önlemi olduğunu belirterek, “Orada sivil insanların itfaiye aracındaki yangın merdivenine çıkması tamamen fiyaskodur” dedi.
Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, yangınla ilgili belediye itfaiye ekiplerinin zamanında müdahale ettiğini, ancak ihbarın geç yapıldığını söyledi. İhbarın geç yapılmasının nedeninin yangını alışveriş merkezindekilerin bir süre söndürmeye çalışması olduğunu belirten Başkan Yazgı, söndüremeyince itfaiyenin arandığını kaydetti.
Başkan Yazgı, 112 Acil Merkezine 19.15 itibari ile ihbar düştüğünü belirterek şöyle konuştu: "Bizim ekiplerimiz 19.16 itibari ile hazırlıklarını tamamlıyor ve yola çıkıyor. 19.21’de, yani 5 ya da 6 dakikada olay yerinde oluyorlar. İtfaiye ekiplerimiz olay yerine geldiği an şöyle bir zafiyetle karşılaştık. Emniyet personelimizin güvenlik şeridini çektikten sonra o güvenlik şeridinin içine kesinlikle bir vatandaşın girmemesi gerekiyordu. Böylelikle itfaiye ekibimiz olarak daha rahat çalışma imkanına kavuşabilelim. Fakat yangın merdivenini kullanmaktan tutun da, gaz maskesi alıp içeri girmeye çalışıyorum diyen vatandaşa varıncaya kadar birçok uygun olmayan koşullarla karşılaştık. Bu da bizi çok üzdü. Önemli olan orada tam anlamı ile bir güvenlik şeridinin kurulması ve kesinlikle vatandaşın onun içerisine sokulmaması gerekiyordu ki, işlem dört dörtlük yapılsın. İtfaiye ekibimizin yapması gereken şey yangına müdahale etmektir. Bunun içinde ekipmanlarını en güzel şekilde kullanmaktır. Maalesef orada alınacak tedbirin yetersiz olmasından kaynaklanan, vatandaşların da yangın merdivenine kadar çıkması ve müdahale etmeye çalışması tamamen bir fiyaskodur. Doğru olan şey insanların oradan uzaklaştırılması ve itfaiye ekiplerinin orada işlerini hakkıyla yerine getirebilmesidir” dedi.
"19 PERSONEL VE 7 ARAÇLA MÜDAHALE EDİLDİ"
Belediye Başkanı Yazgı, ilk etapta 3 araç 9 personelle 19.21 itibari ile olay yerinde müdahaleye başladıklarını belirterek şöyle konuştu: "Ardından takviye edilen yeni araç ve ekipmanlarla 19 personel ve 7 araçla yangına müdahale devam etti. Yangına müdahale iki şekilde yapıldı. Birisi içeriye girerek yangının oluştuğu birinci katta deponun bulunduğu noktaya yapılan lokal müdahale, onun dışında da dış cephede yangının diğer binalara sıçramaması için yapılan müdahale. En üst katta bulunan vatandaşımızı tahliye etmek amacıyla çatıyı 4 noktadan delmek sureti ile müdahale edildi. Fakat yoğun sis ve duman içinde yaklaşık 40 dakika sonra ulaşılabildi” diye konuştu.
"BİR EKİP İÇERİDE BİRİ DIŞARIDA MÜDAHALE ETTİ"
Yangına müdahale eden itfaiye eri Muhammet Nazlı da, yangına hem içeriden hem de dışarıdan ekiplerin müdahalesi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Burada temiz hava solunum cihazlarımız ve kişisel ekipmanlarımızla önceliğimiz orada mahsur kalan bayanı kurtarmak. Bir ekibimiz yanan deponun tek kaçış merdiveni olan o merdivenden çıkmak sureti ile mahsur kalana ulaşmaya çalıştık. Ekipmanlarımız sayesinde çatı katına kadar ulaşmayı başarabildik. Arkamızdaki ekip hortumla yangına müdahale etti.”
"MAHSUR KALAN KADINI ELLERİMİZDE DOKUNARAK BULDUK"
İtfaiye eri İsmail Bülbül ise, çatı katının tamamen labirent gibi olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Kendileri bölmeler halinde yapmışlar. Yaklaşık 45 dakikada her odaya iki sefer bakılarak görüş mesafesinin bir metre dahi olmadığı, el yordamıyla bulunan bir düzende çalışma yaptık. Gözünüzün önüne bakıyorsunuz, elinizde el feneri var, ön tarafınızı göremiyorsunuz. Dokunarak ilerliyorsunuz. Burada biri var mı diye arıyorsunuz. Hiç görüş açımız yoktu. Bir süre sonra ikinci yapılan aramada sadece bir metre görüş mesafesi olduğu alanda bulundu mahsur kalan vatandaş.”
BİZE ULAŞIN