Almanya’dan Adil Öksüz adımı

Almanya Başbakanı Merkel Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde, Almanya’da olduğu öne sürülen firari FETÖ imamı Adil Öksüz için arama kararı çıkarıldığını aktardı

Almanya’dan Adil Öksüz adımı

Almanya 15 Temmuz hain darbe girişiminin mimarlarından firari FETÖ imamı Adil Öksüz için resmi arama kararı çıkardı. Almanya'nın bu kararını Angela Merkel'in, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a telefon görüşmesinde ilettiği belirtildi.


Almanya'dan flaş Adil Öksüz kararı

TÜRKİYE NOTA VERMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Almanya ile iki önemli temas gerçekleştirmiş, önce Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile ardından da Almanya Şansölyesi Merkel ile telefonla görüşmüştü. Bu görüşmelerde Steinmeier ve Merkel Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, aldıkları "Öksüz " kararını aktardı ve arama kararı alındığı bilgisi paylaşıldı.

Türkiye, daha önce Adil Öksüz'ün Almanya'da bulunduğu iddiaları üzerine Adil Öksüz'e nota vermiş, ardından da diplomatik baskı yapmaya başlamıştı. Önceki gün yapılan telefon görüşmesinde Merkel, Erdoğan'a bilgi vererek, "Türkiye'nin FETÖ ile ilgili hassasiyetini anlıyoruz ve Adil Öksüz konusunda da arama kararı çıkardık. Tüm eyaletlerde arama işlemleri başlatıldı. Bu resmi karar Almanya genelinde uygulamaya koyulacaktır" ifadelerini kullandı.

EMSAL NİTELİKTE KARAR
Almanya'nın gelmiş olduğu bu nokta FETÖ ile mücadele açısından büyük önem taşıyor. FETÖ'cülerin Avrupa Birliği'nde ya da diğer ülkelerde rahat şekilde dolaşmalarını engelleyecek bir karar olarak nitelendiriliyor.
BİZE ULAŞIN