ATO'da seçim karmaşası

YSK, 4 Mayıs'ta yapılan ATO Meslek Komitesi seçimlerinde 'Tam Kanunsuz Hali' kararı verdi. Başkanlık seçimlerinin yeniden yapılması da gündemde

Cumartesi 25.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Ankara Ticaret Odası'nın 4 Mayıs 2013 günü yapılan ve Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ANFA Şirketi listesinin 3 oy farkla kazandığı 64 No'lu Meslek Grubu'nun Meslek Komitesi ile Meclis üyeliği seçimlerini "Tam Kanunsuzluk Hali" nedeniyle iptal etti. Yetki belgesiyle kullandırılan 8 oy geçersiz sayılınca, ATO başkanlığı, yönetim kurulu ve TOBB Genel Kurul delegeleri seçimi de iptalin eşiğine geldi.

TAM KANUNSUZLUK BULUNDU

Ankaragücü eski başkanı ve işadamı Cengiz Topel Yıldırım, 4 Mayıs'ta yapılan Ankara Ticaret Odası seçimlerinde, bazı kişilerin oy verme yetkilerinin olmadığı halde oy kullanmaları üzerine seçimlerin iptali ile yenilenmesi istemiyle 9 Mayıs günü Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu. Yıldırım'ın itirazı üzerine başvuruyu esastan inceleyen YSK, itirazının kabulüne karar verip 4 Mayıs 2013 günü yapılan Ankara Ticaret Odası'nın 64 No'lu Meslek Grubunun Meslek Komitesi ile Meclis üyeliği seçimlerinin tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline oy birliği ile karar verdi.

Başkanlık seçimi ne olacak?
YSK'nın, oy verme yetkileri bulunmadıkları halde Ankara Ticaret Odası'nca verilen yetki belgesiyle kullandırılan 8 oyun geçersiz sayılmasına karar verilmesi üzerine, aralarında Büyükşehir Belediyesi eski Başkanvekili Seyfi Saltoğlu'nun da bulunduğu 3 kişinin Meclis üyeliği düştü. YSK tarafından seçimlerin iptal edilmesi nedeniyle ATO başkanlığı ile yönetim kurulu ve diğer organların seçimlerinin yeniden yapılması gündeme geldi.

BAZI KAYNAKLAR 'GEÇERSİZ' DEDİ
Bazı kaynaklarda ATO yönetiminden bir yetkilinin, YSK'nın iptal kararı sonunda Ankara Ticaret Odası Başkanı ile Yönetim Kurulu ve TOBB Genel Kurul delegeleri ile diğer organların seçimlerinin de geçersiz hale geldiği açıklaması yer alırken, ATO yetkilileri ise yalnızca iptal edilen meslek komitesinde seçimlerin yasal süreler içerisinde yeniden yapılacağını ancak başkanlık seçimleriyle ilgili yeni bir seçimin yapılmayacağını tahmin ettiklerini söyledi. YSK yetkilileri ise başkanlık seçimlerinin iptali için topu Çankaya 4. İlçe Seçim Kurulu'na attı. İlçe seçim kurulundan bir yetkili ise başkanlık seçiminin iptali için kendilerine başvuru gelmediğini söyledi.