Polis logosuyla tuzak kurdular

Son dönemlerde 100'ü aşkın vatandaşın bilgisayarına polis logosuyla virüs göndererek kilitleyen kişilerin, binlerce TL para aldığı belirlendi

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı'na gelen şikayet ve ihbarlarda hacker gruplarının polis logosunu kullanarak 100'ün üzerinde vatandaşı dolandırdığı ortaya çıktı. Polisin yaptığı çalışma sonucu dolandırıcıların hackledikleri bilgisayar ekranını polis logosuyla "Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü" şeklinde bir yazıyla kilitlediği ve açılması karşılığında 200 TL para istediği belirlendi. Bu tuzağa düşürülen vatandaşlardan da 10 binlerce TL para sızdırıldığı saptandı. Dolandırıcıların bu yeni yöntemine karşın vatandaşı uyaran emniyet, "Sakın para yatırmayın savcılığa suç duyurusunda bulunun" dedi.

DOLANDIRICILIKTA YENİ YÖNTEM

Bilişim yollarını kullanarak kredi kartları, ATM kartları ile banka hesaplarını boşaltan suç örgütlerinin yeni bir dolandırıcılık yöntemiyle hareket ettiği ortaya çıktı. Virüs barındıran bazı sitelere giren vatandaşları hedef seçen grupların polis logosunu kullanarak para sızdırdıkları belirlendi. Hackerlerin virüs gönderdikleri bilgisayarların ekranına polis logosu üzerinde, "Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü" şeklinde bir yazı göndererek kilitledikleri öğrenildi.

Para yatırmayın, şikayetçi olun
Açıklamada "Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturmayı önlemek için 200 TL ödeme yapmanız gerekir" şeklinde bir ibareyle para istendiği belirtildi. Emniyet yetkilileri vatandaşları uyararak, bilgisayarlarına bu yöntemle yerleştirilen virüsler karşılığında istenen paranın yatırılmamasını bildirdi. Bu tür durumlarda Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını ve bilgisayarın formatlanarak yeniden kurulması halinde sorunun giderileceği kaydedildi.