Avrupa, Arapça'yı burada öğrenecek

Gazi Üniversitesi (GÜ) Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Doç. Dr. Mehmet Hakkı Suçin, Avrupa ülkelerinde ders materyali olarak okutulmak üzere "Arapça Öğretim Programı" hazırladı. Arapçayı etkin bir şekilde kullanmak için hazırlanan program, herkesin kolayca Arap dilini öğrenebilmesini hedefliyor. Programın 7-8 Haziran günlerinde Avrupa ve Arap ülkelerinden çok sayıda eğitim uzmanı ve akademisyenin katılımıyla yapılacak sempozyum ve çalıştayda son şeklini alarak uygulamaya konulması bekleniyor.

FRANSA'DA TALEP ÇOK

Projeyi hazırlayan GÜ Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Doç. Dr. Mehmet Hakkı Suçin, Fransa'nın Lille şehrinde yapılan bir konferansta Türkiye'nin Arapça ile ilgili deneyimlerini paylaştığını belirterek Avrupa Parlamentosu, OBM Uzmanları, milletvekilleri ve Arap ülkeleri temsilcilerinin programı ilgiyle karşıladığını ifade etti.

DENEYİMLİ ÜLKE

Suçin, "Avrupa'da Arapça öğretimi problem haline gelmiş çünkü Arap ve Müslüman nüfus çok fazla. Bu programın kargaşayı ortadan kaldırarak temel referans haline geleceği inancındayım" dedi. Fransız Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen yıl 220 Arapça öğretmeni atadığını vurgulayan Suçin, "Okullarda seçmeli olarak Arapça eğitimi veriliyor. Bunun için derslerde okutulacak temel materyale ihtiyaç var" diye konuştu. Yabancıların, deneyimli bir ülke olduğu için Türkiye'yi tercih ettiklerini ifade eden Suçin, "Arapça Öğretmenliği Bölümü sadece Gazi Üniversitesi'nde var. Üniversitemiz, Türkiye'de Arapça'nın geliştirilmesi için önemli bir yere sahip dersek yanlış olmaz" dedi.

BİZE ULAŞIN