Mucit çocuklar şaşırttı

Bilim Şenliği'nde kendi çabalarıyla yaptıkları projeleri sergileyen lise öğrencileri, stant ziyaretçilerini şaşırttı

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Fatoş Abla Koleji lise 1. 2. ve 3. sınıflardaki fizik bölümü öğrencilerince düzenlenen Bilim Şenliği, stant ziyaretçilerini şaşkına çevirdi. Şenlikte, zaman ayarlı çiçek sulama sisteminden nem sensörlü saksıya, alternatif elektrik üreten evden güneş enerjisiyle çalışan arabaya, kızıl ötesi şapkadan şarj cihazı şeklindeki cüzdana kadar birçok proje yer aldı.

"SİSTEM OTO MAT İK ALGILIYOR"

Birbirinden değerli fikirlerin sergilendiği şenlikte okulun 9. sınıf öğrencilerinden Burak Yirik'in hayata geçirdiği alzheimer hastalarına yönelik uyarıcı sistem ise en çok dikkat çeken projelerden biri oldu. Yirik, alzheimer hastası bir tanıdığı olduğunu belirterek, "Bu projeyi hasta olan tanıdığımızı düşünerek hayata geçirdim. Rahatsız olan kişi ev dışına çıktığında manyetik olan sistem bunu algılayarak alarmın ve uyarıcı ışıkların çalışmasını sağlıyor" dedi.

'Patent almayı düşünüyoruz'
Fatoş Abla Koleji'nin kurucusu Fatma Özyurt ise projeler için okulda ayrı bir atölye oluşturulduğunu belirterek, "Öğrencilerin yaptıkları projelerin tamamı 6 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlandı. Yağmur damlasını algılayarak otomatik açılan tente projesi ve alzheimer hastaları için geliştirilen uyarı sistemi için patent almayı düşünüyoruz. Projeler insanlar için kullanışlı olabilir" dedi.