Koşu sevdası

Büyük Atatürk Koşusu'na 59 kez katılarak rekora imza atan Altan Türkeri, hastalığına rağmen bugün düzenlenecek koşuya katılacak

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 94. yılı etkinlikleri çerçevesinde Büyük Atatürk Koşusu'nun 78.'si bugün koşulacak. Türk spor tarihinin en köklü organizasyonunda 59 yıl aralıksız koşarak kırılması güç rekora imza atan Altan Türkeri ile 86 yaşında 41. kez koşacak olmanın heyecanını yaşayan Erdoğan Dulda, yarış öncesi SABAH Ankara'ya açıklamada bulundu.

"Her zaman varım"
1953'ten bu yana tam 59 yıl aralıksız koşan Altan Türkeri'ye doktorlar fıtık teşhisi koydu. 60. kez koşuda yer almanın heyecanını yaşayan Türkeri, "Ömrüm vefa ettikçe, ayaklarım yere bastığı sürece bu yarışta yer alacağım" dedi. 76 yaşındaki ünlü atlet, koşuya ilginin azlığından dert yanarak, "Atatürk Koşusu daha fazla ilgiyi hak ediyor. Atatürk'ün Ankara'ya gelişi bir ulusun kaderini değiştirdi. Atatürk Koşusu'na gösterilen ilgisizlik beni rahatsız ediyor. Bu koşu Türk sporunun en önemli organizasyonu. Daha büyük katılımla yapılmalı.Tüm Başkentli bugün koşmalı" dedi.

86'lık delikanlı
Bu yıl da "Koşunun En Yaşlı Atleti" olarak kayıtlara geçecek Erdoğan Dulda ise son yıllarda katılımın azaldığını söyledi. Dulda, koşuya genç atletlerden çok 50 yaşın üstündeki kişilerin katılmasının çok manidar olduğunun altını çizerek, "Atatürk'ün Ankara'ya gelişi bir milattır. Atatürk Koşusu da Türk sporu açısından son derece önemli. Artık bu koşu hak ettiği yeri almalı" diye konuştu.

Bu ateş sönmeyecek
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda hürriyet ve istiklali yüreklerinde sembolleştiren Ankaralılar'ın 94 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ile yaktığı özgürlük ve bağımsızlık meşalesini hiç söndürmeyeceğini bildirdi. Yüksel, "27 Aralık 1919'da Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal'in yanında yer alan Ankaralılar, 'vatanı ve milleti düşmandan kurtarmak için hepimiz ölmeye hazırız, emrinizi bekliyoruz' beyan ve iradelerini bugün de kararlılıkla muhafaza ediyor" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN