Büyük coşku

Atatürk'ün Ankara'ya gelişi tüm kentte büyük bir coşkuyla kutlandı. 78. Büyük Atatürk Koşusu'na 514 kişi katılarak rekora imza attı

Atatürk'ü tam 94 yıl önce Dikmen sırtlarında karşılayan Ankaralılar, dün de büyük bir coşku içinde o özel 'an'ları anımsattı. Tüm kentte büyük bir coşku içinde Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 94. yılı kutlandı. Bu yıl 78.'si düzenlenen Büyük Atatürk Koşusu'na ise rekor katılım oldu. Aynı zamanda uzun bir süredir yapılmayan "Atatürk Garnizon Koşusu" da gerçekleşti. Askerler, Kara Harp Okulu'ndan Anıtkabir'e doğru koştu.

YENİ BAKAN KILI Ç İŞARET VERDİ
Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 78. Büyük Ankara Koşusu'nu başlattı. Yarışta 430 erkek, 84 kadın olmak üzere toplam 514 atlet ter döktü. Dikmen Keklik Pınarı'nda Bakan Kılıç'ın verdiği işaretle başlayan koşu, TCDD Ankara Garı önünde tamamlandı. Erkeklerde Mehmet Çağlayan, kadınlarda Azeri Tsenca Tsehynesh 33.18 derecesiyle birinci oldu.Yarışa katılan 86 yaşındaki Erdoğan Dulda, 'en yaşlı sporcu' olarak yine tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Dulda, yarışa 41. kez katıldığını belirterek, "Beni kaç yaşında görüyorsanız, o yaştayım. Atatürk'ü gördüm, Atatürk'ün okullarında okudum ve bu yarışmada bulunmaktan gurur duyuyorum" diye konuştu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Yarışa 60. kez katılan Altan Türkeri ise "En çok katılan sporcu" unvanını elde etti. Yarışta dereceye girenlere Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen törenle madalya ve çeşitli ödüller verildi. Geçmiş yıllarda ara verilen "Atatürk Garnizon Koşusu" da dün düzenlendi. Kara Harp Okulu'ndan başlayan ve askeri öğrencilerin katıldığı koşuda taşınan Türk bayrağı ve Atatürk posteri vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı. Yaklaşık 3 kilometre süren koşuya katılan askerler, "Her şey vatan için", "'Vatan sana canım feda" sloganları attı. Taşıdıkları büyük Türk Bayrağı ve Atatürk posteri ile geçit yapan askerler vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı.

'GÜÇ VE MORAL VERDİLER'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 94. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, "27 Aralık 1919'da Atatürk ve arkadaşlarını büyük bir coşku ve heyecanla karşılayan Ankaralılar, onlara büyük cesaret, güç ve moral verdi. Cumhuriyet'e uzanan yolda verilen mücadeleye de her zaman kararlılıkla sahip çıktı. Milli Mücadele'nin sembol şehri Ankara, Cumhuriyet'in ilanından sonra başkent seçildi" dedi.

'EN BÜYÜK HEDEFİMİZ'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek de "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankaralılar'ın vatanperverliğine inancı ve stratejik önemi dolayısıyla Milli Mücadele'de merkez yaptığı Ankara, İstiklal Savaşımızın başarıya ulaşmasına katkı sağlamıştır" dedi. Meclis'in Ankara'da açıldığını, milletvekillerinin ülkenin geleceğiyle ilgili hayati kararları burada aldığını belirten Çiçek, "Ankara'nın ekonomik ve kültürel potansiyelini geliştirmek hedefimizdir" dedi.

BİZE ULAŞIN