Tiftik üretimi hızla artıyor

Başkent Ankara'da 2013 yılı verilerine göre süt, yapağı, bal ve tiftik üretiminde büyük artış yaşandığı belirtildi

  • Ankara Başkent
  • Pazartesi 01.04.2014
Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Başkent'te tiftik üretiminin arttığına dikkat çekti. TÜİK verilerinin de bunu kanıtladığını söyleyen Temel, 2013 yılı verilerine göre Ankara'nın süt, yapağı, bal ve tiftik üretiminde artış gösterdiğine dikkat çekti.

ARTIŞ YAŞANIYOR
Temel, "Son dönemde hayvancılığa yapılan yatırımlar gittikçe artıyor. Verilen destek ve teşviklerle hem işletme sayımızda hem de hayvan sayımızda önemli artışlar yaşanıyor" dedi. Son 5 yılda büyükbaş hayvan sayısının yüzde 34, küçükbaş hayvan sayısının yüzde 48 oranında arttığını anlatan Temel, "2009'da 218 bin civarında olan büyükbaş hayvan sayımız 2013'te 294 binlere, 637 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayımız binlere ulaştı.

"ÜZERİNDE DURUYORUZ"
Bu sayılar her geçen gün artıyor" dedi. Temel, Ankara'nın topografik yapısı itibariyle küçükbaş hayvancılık için uygun olduğunu da vurguladı. Ankara'da küçükbaş hayvancılık için önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Muhsin Temel, özellikle Ankara keçisinden elde edilen tiftik üretiminin üzerinde titizlikle durduklarını kaydederek, "2009 yılında 75 bin 839 olan tiftik keçisi sayımız geçen yıl 85 bin 749'a, bu yıl 89 bin 385'e yükseldi. Tiftik üretimimizde ise son beş yıla oranla yüzde 70, geçen yıla oranla ise yüzde 29 oranında artış olması bizleri sevindirdi" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN