Türkiye'nin ilk arabulucuları göreve başladı

TBMM'nin 7 Haziran 2012'de kabul ettiği "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu" doğrultusunda arabulucular göreve başladı

"Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu" Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 7 Haziran 2012'de kabul edildi. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nın arabuluculuk sınavını kazananları açıklamasıyla arabulucular görevlerine başladı. Çoğunluğu avukatlardan oluşan hukuk fakültesi mezunu bin 457 kişi Türkiye'nin ilk arabulucuları oldu.

ALTERNATİF SİSTEM

Arabuluculuğun yargıya alternatif bir sistem olduğunu söyleyen Avukat Bıçak, "Yargı masrafları çok fazla, yargılama süreleri çok uzun. Ama adalete herkesin kolayca ulaşması gerekir. Ve geciken adalette adalet değildir. Bunların önüne geçmek yahut azaltmak için oluşturulan alternatif bir sistem" diye konuştu. Kişilerin arabulucuya gitmek konusunda tamamen özgür olduklarını söyleyen Bıçak, "Kişiler aralarında ki anlaşmazlıkları çözmek için aralarında anlaşarak arabulucuya gelebilirler ya da mahkemeye giderler veya mahkemenin herhangi bir safhasında da arabulucuya gitmeye karar verip gelebilirler bu konuda tamamen özgürler" dedi.

"KARAR VERMİYOR"
Arabulucunun karar verme yetkisinin olmadığını ifade eden Bıçak, "Arabulucu, sistematik teknikler uygulayarak, görüşmeler yaparak ve müzakerelerde bulunarak tarafları bir araya getirir. Onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlar. Tarafların aralarında iletişim kurmasını sağlamaya çalışan tarafsız üçüncü şahıstır. Taraflar anlaştıklarında bu anlaşmayı metne döker" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN