Temel ihtiyaç strateji dokümanı sürecinin hazırlanması

Akıllı şebekelerin Türkiye'deki geleceği, uygulanabilirliliği ve şu anki eksikler hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Daha önce de belirttiğim gibi önümüzdeki 10 yıllık dönemde tüm dünyada olduğu gibi akıllı şebeke ile ilgili çözümlerin tamamı dağıtım şirketlerimiz tarafından ülkemizde de hayata geçirilmiş olacaktır. Bugün için en temel ihtiyacımız bir strateji dokümanı ve buna uyumlu bir yol haritası. Hangi uygulama, ne zaman, nasıl hayata geçirilecek. Bu dokümanların hazırlanması süreçlerine halen EPDK koordinasyonunda başlanmış durumda. Kısa sürede tamamlanıp tüm paydaşların ve kamuoyunun bilgisine sunulması süreci şeffaflaştıracak ve hızlandıracaktır.

Son olarak, Türkiye'de çok zamanlı tarife ile böyle bir sistemin tüketici ve şebekeye getireceği faydalardan bahsedebilir misiniz?
2016 itibariyle bildiğimiz tarife kavramı kalmayacak. Tüm tüketiciler yüzlerce tedarikçi arasından diledikleri tarifeyi seçip elektrik temin edebilecekler. Ancak gerek tüketici gerekse tedarikçiler açısından piyasanın sağlıklı işleyebilmesi başta akıllı sayaç olmak üzere akıllı şebeke uygulamalarının yaygınlaşması ile doğrudan ilişkili. Bu uygulamalar yaygınlaştıkça rekabet artacak, tüketiciler daha fazla seçeneğe sahip olacak.

8-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı'nın destekleyici derneği olarak sektöre katkısından bahseder misiniz.
En temel katkı, herkesin aynı resme bakmasını ve hatta bu resmi benzer şekilde yorumlamasını sağlamak. Dil ve anlayış birliği yaratıyor ki bu temel bir zorunluluk. Ayrıca bilgi ve deneyim paylaşımı gibi yadsınamaz bir değeri de belirtmek gerekiyor. Son olarak bu tür etkinlikler hem ne hedefledik ne yaptık demek için fırsat yaratıyor hem de yeni bir heyecanın doğmasına vesile oluyor.
BİZE ULAŞIN