Yapay kalple yaşayan Usta'ya kalp bulundu

Sırtında taşıdığı çanta şeklindeki ünite ile hayata tutunan Hülya Usta'ya, beyin ölümü gerçekleşen hastanın kalbi nakledilecek

Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen ameliyatla Türkiye'de ilk kez total yapay kalp takılan ve yaklaşık 2 yıldır nakil bekleyen Hülya Usta'ya kalp bulundu. Total yapay kalple yaşayan Usta'ya beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın kalbi nakledilecek.

"İVEDİ ŞEKİLDE TAŞINDI"

Gerçek bir kalbe sahip olacağı günü bekleyen ve sırtında taşıdığı çanta şeklindeki ünite ile hayata tutunan evli ve 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Hülya Usta, kalp nakli olmak için Amasya Sağlık İl Müdürlüğü'ne ait UMKE aracı ile Ankara'ya getirildi. Sağlık İl Müdürü Ömer Deniz, Usta'nın Ankara'ya ivedi şekilde ulaşabilmesi için araç tahsis ettiklerini söyledi.

'HERKESTEN DUA BEKLİYORUM'
Heyecanlı ve mutlu olduğunu ifade ederek herkesten dua beklediğini söyleyen Hülya Usta, AÜ Kalp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen ameliyatla Türkiye'de total yapay kalp takılan ilk kadın hasta olmuştu. Bu ameliyatla Türkiye'de ilk, Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 19'uncu kadın hastaya, elde taşınabilen total yapay kalp nakli yapılmıştı.
BİZE ULAŞIN