CHP: Sandıklar yeniden sayılsın

CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, seçim sonuçlarında 25 ilçeye ilişkin itirazlarını İl Seçim Kurulu'na teslim etti. Alçın, "Sandıkların yeniden sayılması talebimiz var" dedi

İlçe nezdinde yapılan itirazların ardından dün CHP Ankara İl Başkanlığı, 25 ilçeye ilişkin sonuçlara, birleştirme tutanaklarına ve geçersiz sayılan oylara itiraz etti. İl Seçim Kurulu'na verilen itiraz dilekçeleriyle ilgili konuşan CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, "Sandık tutanaklarının birleştirilmesinde yanlışlar yapıldığını tespit etmiş bulunuyoruz. Sandıkların yeniden sayılması talebimiz var" dedi.

25 İLÇEYE İTİRAZ GELDİ

Alçın, "30 Mart günü yapılan yerel seçimlerde 25 ilçe başkanlığımız Ankara'daki bütün seçim sonuçlarına genelde itiraz etmişler. Bunların içindeki 240 sandık sonuçlarına elimizdeki tutanaklara göre farklı rakamlar geçildiği iddiasıyla itiraz ettik. Bunların bir kısmı olumlu bir kısmı ise olumsuz sonuçlandı. Olumsuz olanların her birine ilçe başkanlarımız, ilçe seçim kurullarında itiraz etmişlerdi. Ayrıca biz il başkanlığı olarak 25 ilçemizin sonuçlarına yönelik öncelikle tutanakların seçim kurullarında yanlış geçirilen kısımlarına itiraz ettik" dedi.

"124 BİN OY İPTAL"
Sandık tutanaklarının birleştirilmesinde yanlışlar yapıldığını anlatan Alçın, "Her ilçe seçim kurulunun birleştirme tutanaklarına itiraz ettik bugün. Ayrıca genel olarak 30 Mart'ta yapılan seçimlerde özellikle muhtar ve belediye seçimlerinin ayrı sandıklarda olması belli karışıklıklar yaratmış, oy pusulaları birbirine girmiş ve çok ciddi oranda iptallere neden olmuştur. 124 bin küsur oy Ankara'da iptal edilmiştir" dedi.

SEÇİMİN SONUCU ETKİLENİR
124 bin oyun seçim sonucunu etkileyebilecek düzeyde olduğunu belirten Alçın sözlerine şöyle devam etti: "Ankara'da seçim sonuçlarını belirleyen fark yaklaşık 30 bindir. Bu sayının yaklaşık 4 katı Ankara'da iptal oyu vardır. Bu da seçimlere gölge düşüren bir unsurdur. CHP Ankara İl Başkanlığı olarak buna itiraz ediyoruz. Bunun seçim sonuçlarını ciddi şekilde etkileyecek düzeyde olduğunu belirtiyoruz. Bu nedenle seçim sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi, sandıkların yeniden sayılması talebimiz vardır."
BİZE ULAŞIN