Türk mühendislerden 'istihbarat balonu'

Türk savunma sanayii firmalarından ARGUS Savunma, yerden görüntü toplayacak, orman yangınları ve toplumsal olaylarda da kullanılabilecek "istihbarat balonu" geliştirdi

Hacettepe Teknokenti'ndeki Türk Savunma Sanayii firmalarından "ARGUS Savunma" Yöneticisi İbrahim Sezgin, bir bölgedeki olayların keşfi ve gözetlenmesi için nanoteknoloji temelli "istihbarat balonu" geliştirdiklerini bildirdi. Sezgin, istihbarat balonunun, sivil amaçlı kullanımlarda yerden görülebilecek yüksekliklerde konumlandırılabileceğini belirtti.Askeri amaçlı kullanımlarda ise istihbarat balonunu yerden görünemeyecek ve hedef oluşturmayacak şekilde gökyüzüne asılı şekilde yerleştirilebildiklerini kaydeden Sezgin, nanoteknoloji temelli balonların insansız hava araçlarının neredeyse 5'te bir fiyatına üretilebildiğini ifade etti.

82 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA
İbrahim Sezgin, "Yer'den toplanan görüntüler, balondaki kamera sistemi sayesinde eş zamanlı ve kriptolu şekilde alıcıya aktarılıyor. Kameralar, uyduyu görmediği için güvenlik açısından hiçbir risk taşımıyor. Ağırlıkları 24 ile 82 kilogram arasında değişiyor. Tasarım ve üretimi tamamen yerli imkanlarla geliştirildi" diye konuştu.

'TANYERİ' İSMİ VERİLDİ
İstihbarat balonlarının orman yangınları, toplumsal olayların gözetlenmesi amacıyla kullanımının da mümkün olduğunu dile getiren İbrahim Sezgin, hatta belli yüksekliklere çıkararak şehirlerdeki trafik sıkışıklığı ve asayişin de izlenebileceğini söyledi. Sezgin, "Balonlar, gökyüzünden bir plakaya zoom yapabilir" diye konuştu. Sezgin, keşif balonlarına Çanakkale şehitleri anısına "Tanyeri" adının verildiğini de sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN