Otizmde ailenin rolü çok büyük

Otizmde farkındalık ayı dolayısıyla düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Ayşe Melda Akçakın, otistik çocukların eğitiminde ailenin rolü olduğunu söyledi

  • Ankara Başkent
  • Cumartesi 06.04.2014
Ankara Üniversitesi (AÜ) Otistik Çocuklar Tanı, Tedavi, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, otizmde farkındalık ayı dolayısıyla "'Toplumsal Buluşma" başlıklı bir konferans düzenlendi. Merkezin Müdürü Prof. Dr. Ayla Aysev, otistik çocuklara verilen eğitimin sadece eğitim ortamı ile sınırlandırılmaması, ailelerin de eğitime katılmalarının sağlanması gerektiğini bildirdi.

"SORUNLAR KONUŞULMALI"

Aysev, konferansta yaptığı konuşmada, otizmin sorunlarının ve çözümlerinin konuşulmasının önemine değinirken, otizmde erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini söyledi. AÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Melda Akçakın da otistik çocukların eğitiminde ailenin rolünün çok önemli olduğuna işaret ederek, ''Eğer aileyi işin içine katmazsak çocukta gelişim sağlanır ama maksimum fayda sağlamak için ailenin de eğitimini içinde olması gerekiyor'' dedi. Konuşmaların ardından konferansa katılan aileler, otistik çocuklarına ilişkin sorunlar ve çözüm önerilerini diğer katılımcılarla paylaştı.
BİZE ULAŞIN