Kalp nakli de çare olmadı

Türkiye'de ilk kez total yapay kalp takılan ve yaklaşık 2 yıldır nakil bekleyen Hülya Usta, kalp nakli sonrası hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında gerçekleştirilen ameliyatla Türkiye'de ilk kez total yapay kalp takılan ve yaklaşık 2 yıldır nakil bekleyen Hülya Usta, kalp nakli sonrasında yaşam mücadelesini kaybetti. 2 Nisan'da beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan kalp de evli ve 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Usta'ya çare olmadı.

"EŞİMİ KAYBETTİM"
Nakil sonrası tedavi gördüğü AÜ Cebeci Kalp Vakfı Hastanesi'nde hayatını kaybeden Usta'nın eşi İbrahim Usta, "Büyük bir umutla kalp nakli gerçekleşti ama nakil sonrası sanırım kalp ile vücudu uyum sağlamadı. Eşimi kaybettim. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"UYUM SAĞLAMADI "
İl Sağlık Müdürü Ömer Deniz, nakil kalp ile Hülya Usta'nın vücudunun uyum sağlamadığını, uzun süre kan takviyesi yapıldığını, müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini belirtti. Usta, memleketi Amasya'da kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
BİZE ULAŞIN