Engelli çocukların park mücadelesi

Türkiye'nin ilk Engelsiz Parkı'na 'ekolojik pazar' yapılacağı duyumu alan engelli çocuklar ve aileleri tepki gösterdi

Topluluğu hibeleriyle 2008 yılında, İtalya ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) tarafından ortak yaptırılan Çukurambar'daki Engelsiz Oyun Parkı rant kurbanı oldu. Çankaya Belediyesi'nin organik ürünler satış noktası için parka çelik büfe yaptırdığını duyan engelli çocuklar dün parka gelip yeşil alanı ve parkı koruyacaklarını söyleyerek oturma eylemi yaptı. Büfenin inşası için çalışan işçiler ise çaresiz kalarak yapımı durdurdu. Türkiye'nin ilk Engelsiz Parkı olma özelliğiyle dikkat çeken Çukurambar Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi'ndeki Engelsiz Oyun Parkı'nda hareketli saatler yaşandı.

Yapımı engellediler

Sabah saatlerinde organik ürünler satış noktası yapmak için park içinde çalışmaya başlayan işçiler, engelli çocukları ve ailelerini harekete geçirdi. SERÇEV'in yaptırdığı parkın rant kurbanı olmasını istemeyen engelli çocuklar, çelik büfe inşaatının yanında oturma eylemi yaparak, işçilerin yapıyı tamamlamasını engelledi.

Özel olarak yapılmıştı
SERÇEV Kurucu Başkanı Mehmet Gürkan, arsanın Çankaya Belediyesi'ne ait olduğunu ancak 2008 yılında Avrupa Topluluğu'nun SERÇEV'e 87 bin 573 avro vererek parkı İtalya ile ortaklaşa inşa ettiklerini belirtti. Gürkan, "Bu parkta her şey engelli çocuklara özel olarak yapıldı. Burada yeşil alanların katledilip çocukların oyun alanlarını daraltacak yapıların yapılmasına karşıyız" dedi. 21 yaşındaki engelli Kaan Eröktem ise parka devamlı geldiklerini belirterek, parka pazar kurulmasını istemediklerini söyledi.

İmkan yaratılmalı
Kaan Eröktem'in annesi olduğunu ifade eden Necla Eröktem de engelli çocukların kullanımına ayrılmış parka, engelliler yararına bir şeylerin yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Biz çocuklarımız için açık alanlar ararken, onlar burayı da çelik yapılarla kapatmaya çalışıyorlar. Ben oğluma yapabileceği bir iş arıyorum. Burada eğer bir iş imkanı yaratılacaksa bu engellilere meşgale olabilecek, onlara bir kazanç sağlayabilecek bir iş olmalıdır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN