Paralel tasfiye başladı

Fethullah Gülen Örgütü'ne yönelik Başbakan Erdoğan'ın, "İnlerine gireceğiz" sözü etkisini göstermeye başladı. Önceki gün Adana'da başlatılan operasyonla Gülen Örgütü'nün illegal dinleme yaptığı iddia edilen emniyetçileri gözaltına alındı. Adana'da başlayan bu sürecin devamı büyük olasılıkla diğer kentlere de yansıyacaktır. Ancak "in"lerine gireceğiz sözü yalnızca polisiye bir durum değil. Bürokraside de Gülen Örgütü'ne çalıştığı iddia edilen ciddi bir güruh var. Devletin neredeyse tüm kurumlarında bu durum geçerli. Buna belediyeler de dahil. Başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Başkent'teki neredeyse tüm belediyelerde oldukça etkin olan Gülen Örgütü'nün, buralardan da tasfiye edilmeye başlandığını görüyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, seçim öncesi katıldığı bir televizyon programında gözyaşlarına hakim olamayıp ağlamıştı. Gözyaşlarının nedeni Gökçek'e göre, "Gülen Örgütü'nün ihaneti"ydi. Tüm Ankaralılar'ın da tanık olduğu ciddi bir desteği vardı Gökçek'in. Başkent'in dört bir yanında yurt binaları inşa eden Gökçek, bunları Gülen Örgütü'ne tahsis etmişti. Belediyedeki bürokratların önemli bir bölümünü yine aynı ekipten seçmişti. Bunlara karşın Gülen Örgütü'nün hem AK Parti iktidarına hem de Gökçek'e adeta savaş açması, yapılan usulsüz dinlemeler ve üst düzey bürokrat eşlerinin Ankara'da CHP adayı Mansur Yavaş'a çalışması bardağı taşıran son damlalar oldu. Gökçek'in seçimden hemen sonra Gülen'e yakın isimleri tasfiye etmesi zaten bekleniyordu. Dün ilk isim Büyükşehir Belediyesi'nden ayrıldı. Belediyenin en üst düzey bürokratı olan Genel Sekreter Kamil Kılıç'ın belediye ile ilişiği kesildi. Gülen'e yakın isimlerin tasfiyesinin önümüzdeki hafta içerisinde de devam etmesi bekleniyor. Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı ve Daire Başkanlığı görevi yürüten çok sayıda ismin Gökçek'in önünde olduğu ve nihai kararı Gökçek'in vereceğini öğrendik.

DİĞER BELEDİYELERDE DE TASFİYELER BAŞLADI
Gülen Örgütü'ne tahsis edilen yapılan geri alınması ve bürokrat tasfiyesi yalnızca Büyükşehir Belediyesi ile sınırlı değil. İlçe belediyelerinde de benzer çalışmaların yapıldığı konuşuluyor. 30 Mart seçimlerinde meclis üyelerinin büyük bir bölümünü kaybeden Gülen Örgütü'nün, ilçe belediye yönetimlerindeki etkinlikleri neredeyse bitti. Bazı ilçelerde kalan bürokratların da önümüzdeki günlerde görevden alınacağı kulaktan kulağa dolaşıyor.

YURTLAR DA GERİ ALINIYOR
Büyükşehir Belediyesi'ndeki Gülen Örgütü'ne yönelik yaptırım, bürokrat tasfiyesi ile sınırlı değil. Daha önce Sabah Ankara'nın gündeme getirdiği ve Gülen Örgütü için inşa edilen Konya Yolu'ndaki 25 katlı yurt binası ile ilgili sözleşme feshedildi. Büyükşehir Belediyesi'nin hem arsasını verip hem de inşaatını yürüttüğü yurt binası, yine aynı amaçla kullanılacak. Gülen Örgütü'ne daha teslim edilmeden alınan yurt binasının haricinde, Başkent'te daha önce tahsisi yapılan tüm bina ve sosyal tesislerin tek tek geri alınması için hazırlıklar da yapılıyor. Büyükşehir'deki hukukçular, yasal sorun yaşamamak için ince eleyip sık dokuyor.

BİZE ULAŞIN