Ankara'da fındık yetişiyor

Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kıbrıs Kanyonu içerisinde yetişen binlerce kök fındık ağacı görenleri hayrete düşürüyor. Köylüler Ankaralılar'ı ağustosta fındık hasadına davet ediyor

Türkiye' de sadece Karadeniz ikliminin yaşandığı, yıllık yağışın bol ve düzenli olduğu yerlerde bulunan fındık, Mamak'tami Kıbrıs Kanyonu'nda da yetişiyor. Şehir merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alan kanyonun Karadeniz ikliminde yetişen birçok bitkiye ev sahipliği yaptığını dile getiren Kıbrıs köylüleri, "Ankara'da fındık yetişiyor ve tüm çabamıza rağmen bunu kimse bilmiyor. Ağaçlarımız çiçek açtı tüm Ankaralılar'ı ağustosta fındık hasadına bekliyoruz" dedi. Kıbrıs Kanyonu'nun keşfedilmeyi beklediğini söyleyen Kıbrıs Köylüleri Dernek Başkanı Hasan Bağ, "Kıbrıs Kanyonu şimdilik sadece Ankara'daki üniversitelerden gelen öğrencilerin araştırma laboratuarı gibi bir yer. Daha Ankaralılar burayı keşfetmedi. Kanyonda bin 200'e yakın bitki türü var. Bunlardan 130'u sadece bu bölgede görülen endemik türler. Adaçayı ve fındık gibi Ankara yetişmesi imkansız dediğiniz daha birçok bitki türünü bu kanyonda görmek mümkün" dedi.

FINDIK VAR FINDIKÇILIK YOK
Bölgede yetişen binlerce kök fındık ağacına rağmen zirai manada bir fındıkçılığın olmadığını anlatan Hasan Bağ, "Bu kanyonda binlerce fındık ağacı var. Bunların hepsi doğada kendiliğinden yetişen ağaçlar. Zirai ya da ticari manada bir fındıkçılık yapmıyoruz. Ağustos ayı gibi fındıklarımız olgunlaşmaya başlar. O sıra bütün köylüler kanyona gidip fındık ağaçlarından fındıklarını toplarlar" dedi. Bağ, kanyonun turizme kazandırılması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN