Freestyle combat

Hayat dolu ve enerjik bir kişiliğe sahip Ercan Algan'ın hocasıyla birlikte keşfettiği Freestyle Combat adlı spor, Ankara'da yeni bir rüzgar başlatacak gibi görünüyor

O, spor dünyasının mucit çocuğu... Hayat ve enerji dolu. Konuşurken bile yerinde duramıyor. Hocasıyla beraber bizzat kendisinin ortaya çıkardığı "Freestyle Combat" dersiyle insanları sağlığına kavuştururken bir taraftan da deli gibi eğlendirmeyi başarıyor. Bilgi ve birikimini geç girdiği üniversitelerde pekiştiren Ercan Algan herkesin tanıması gereken, belki de spora başlamak için sizi enerjisiyle motive edebilecek en doğru kişidir.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1985 Ankara doğumluyum. Çoğunlukla sporun içindeydim. Tekvando siyah kuşak 3. Dan antrenörüm. Tekvando, hip hop dance ve akrobatik cimnastikte derecelerim var. Dövüş sporlarının çoğunu mutlaka denedim ya da yapıp ilerledim. Capoeira, kick box, muai tai, Hapkido yakın dövüş sanatları eğitimleri aldım. Bazıları ile de hobi olarak uğraştım ve yaptığım sporlarda çeşitli şampiyonluklar ve dereceler aldım.

Eğitim durumunuz nedir?
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim.

Neden üniversiteye bu kadar geç girdiniz?
İstemediğim bir bölümde okuyordum. Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği'ni 2. sınıfta terk ettim. Sporcu olmak ve sporda ilerlemek istiyordum. Bu sırada Ankara Üniversitesi tekvando ve JDJ hip hop dans takımını çalıştırmaktaydım. Bir yandan eğitim verip diğer taraftan da tamamen spor akademisi için uğraştım. İyi ki de uğraşmışım. Sevgili Emre Bağcı ve Erol Bayrakçı hocalarımın bana söylediği bir söz hep aklımda: 'Senin eksiğin akademi'. O günden sonra daha fazla uğraştım. İnatla biraz da yorgunluk ile sonuca ulaştım.

SAKATLANINCA BU SPORA BAŞLADIM
Neden bu sporla uğraşmayı tercih ettiniz?

Aslında bu sporu 2008 yılında iç çapraz bağımı sakatladıktan sonra yapmaya karar verdim. Çünkü bacaklarımın kuvvetlenmesi gerekiyordu. Tahminime göre bu spor bacaklarımın kuvvetini arttıracak ve sağlam bir hale döndürecekti ki düşüncem de doğru çıktı. Bu sporu yapmaya başladıktan sonra bacak, hamstring, calf ve quadriceps kaslarım aşırı derecede güçlendi. Benim bu sporda düşündüğüm şey böyle bir dersti. Ritim duygusu yüksek, koordinasyonu gelişmiş ve dövüş hareketlerini güzel, dikkatlice yapıp bunların hepsini daha da güzel şekilde öğretebilecekti.

Bu sporu geliştirmeye ilişkin bir planınız var mı?

Bu sporu geliştirmek için tabi ki çeşitli planlarım var ve hali hazırda gelişmiş versiyonları da elimde bulunmakta. Ama her şey yavaş yavaş oluşmalı ki öğrenenler yeni gelecek olan versiyonlara da kolaylıkla uyum sağlayabilsinler.

DÖVÜŞ SPORLARI ŞİMDİ DAHA EĞLENCELİ OLDU
Freestyle Combat dediniz. Çok bilinen bir spor değil, bize biraz anlatır mısınız?

Adından da anlaşılacağı gibi özgür stil dövüş hareketleri ve bu hareketleri bir koreografiye oturtarak müzikle tempolu bir şekilde yapmaktır. Bu sistem insanların cardio vasküler sistemlerini hem aşırı derecede çalıştıran hem de zorlayan bir sistemdir. Yorucu ama eğlenceli bir derstir. İnsanlar dövüş hareketlerini daha eğlenceli nasıl yapabilir diye düşünerek hazırladığım bir ders. Bence ve tabi insanlarca da beğenilen bir cardio egzersizi. Biraz tai-boxa benzer ama ondan daha hızlı ve aktiftir. Ben bunu tai-boxun bir üst ve yeni sistemi olarak adlandırıyorum.

İnsanların ilgisi nasıl?
İlk cümle, 'Hocam sen ne yaptın bize?'. Sonra da 'Hocam hadi biraz daha basarak yapalım' oluyor. Her seansın sonunda insanların verdiği tepkiler her şeyi gösteriyor.

ENERJİ İSTEYEN BU SPORU MUTLAKA YAPSIN
Daha çok hangi yaş grubu ile çalışıyorsunuz? Bu spora başlangıç yaşı ne olmalıdır?

Yaş gurubum değişkenlik gösteriyor. Yani bu sporu yaparken çalıştığım gruplardaki yaş ortalamaları 14-50 yaş aralığında. Bu spor herkes için hem eğlenceli hem aktif enerjisi aşırı derecede yüksek bir spor. Enerji isteyen herkese hitap eden bir spor… Dövüş sporlarına ilgi neden çok?
Herkes kendine göre bir branş seçmiş durumda. Çocuklar tekvando, karate gibi sporları, ergenlik dönemi gençleri daha çok kickboksu, wing chunu, biraz daha olgun olan kişiler ise daha çok aikido, boks ve jiu jitsu gibi sporları tercih ediyor. Bu sporlar özgüven, disiplin, güç, dayanıklılık, saygı, çaba ve sabır enjekte ediyor. Çocuklara ve gençlere disiplini, saygıyı öğretiyor. Büyüklere ise tam bir antrenman canavarı hissiyatı veriyor. Eh birazda TV'lerdeki dövüş filmlerinin etkisi oluyor tabi.

Uzak Doğu sporlarına daha çok erkekler ilgi gösteriyor? Freestyle Combat'ta da aynı şey geçerli mi?
Aslında sadece erkekler ilgi göstermiyor. Tabi gözle görülen erkekler oluyor. Bugün tekvando da karatede ve Freestyle Combat için bu geçerli. Aslına bakarsanız derslerimizin çoğunlunu bayanlar oluşturuyor.
BİZE ULAŞIN