ATO'da kanunsuz seçim operasyonu

"ATO seçimlerinde yetki Genel Sekreter Ergezen'deydi" diyen Salih Bezci, aslında Ergezen'in yardımcısı Güran'a yetki vermiş

Ankara Ticaret Odası (ATO) seçimlerine yönelik iddiaların muhatabının, dönemin Genel Sekreteri Dücane Ergezen olduğunu açıklayan Salih Bezci'nin seçim günü yapılacak işlemlerde Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Güran'a yetki verdiği ortaya çıktı. ATO'daki tüm birimlere gönderilen bu yazının hiçbir kanuni geçerliliğinin olmadığı, yasalara aykırı bir işlem olduğu ve seçimlere şaibe karıştırmak için yapıldığı iddia edildi.

TEK YETKİLİ GENEL SEKRETER

SABAH Ankara'nın ATO seçimleriyle ilgili gündeme bomba gibi düşen haberlerinin ardından gazetemize yazılı bir açıklama gönderen ATO Başkanı Salih Bezci, seçimlere yönelik iddiaların muhatabının dönemin Genel Sekreteri Dücane Ergezen olduğunu kaydetti. Bezci açıklamasında, 5174 sayılı kanunun 74, Oda Muamelat Yönetmeliği'nin 78 ve İç Yönerge'nin 37'nci maddeleri gereği oda personeline gerekli emir ve talimatları verme yetkisinin genel sekretere ait olduğu vurguladı.

KANUNSUZ YETKİLENDİRME
İç Yönerge'nin 90'ıncı maddesi gereği Oda Meclisi, Disiplin Kurulu ve meslek komitelerinin, odanın yönetimine doğrudan müdahale etmelerinin, müdür ve memurlara talimat vermelerinin yasak olduğunu belgesiyle açıklayan ATO Başkanı Bezci'nin, belgenin tüm birimlere gönderildiği gün yetkisi dahi olmadan başka bir belgeyle seçime müdahale niteliği taşıyan kanunsuz bir yetkilendirme yaptığı ortaya çıktı.

ŞAİBE İDDİALARI GÜÇLENDİ
ATO Başkanı Bezci, 8 Mayıs 2013 tarihinde altına bizzat imza attığı belgede, "8 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Odamızca yürütülecek seçim işlemleri Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Güran tarafından yürütülecektir" diyerek Genel Sekreterlik makamına ve tüm birimlere ulaştırdı. Kanunlara göre oda seçimine müdahale etmenin kesinlikle yasak olduğunun açıkça belirtilmesine aldırış etmeyen Bezci'nin bu belgeyle seçime şaibe karıştırmak istediğinin net şekilde ortaya çıktığı iddia edildi.
BİZE ULAŞIN