Yusuf YALKIN: Bir önerim var!

Ülkemizde sporun uzun yıllardır iyi yönetilmediği ortada… Çünkü spor idarecileri çoğunlukla ehil kişiler değil!
Kariyerleri yeterli değil… Deneyimleri tartışmalı… Daha önemlisi yeterli bilgileri yok!
Bizde yağ var, un var, şeker var ama helvayı bir türlü yapamıyoruz. Bu işi kökten çözmenin yolu, bana kalırsa "Spor Üniversitesi" kurulmasından geçiyor.
Ama bildik spor yüksek okulları (BESYO) gelmesin akıllara.
ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Boğaziçi'nin "spor versiyonu" gibi… Eğitim yabancı dilde… Her önemli spor dalı için bir fakülte… Hocalar üst düzey, bazıları da yabancılardan oluşacak...
Üniversite desteğini; sadece hükümetten değil, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), FİFA, UEFA ve çeşitli uluslararası federasyonlardan alacak. Buradan eğitmenler gelecek. Finansın bir bölümü AB fonlarından karşılanacak. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Futbol federasyonu da okulun en aktif destekleyicisi… Düşünebiliyor musunuz, Şenes Erzik Futbol Fakültesi üst yöneticisi, Fatih Terim okulun Genel Direktörü… Serdar Çakman hakemlik bölümünü idare ediyor… Sinyor Can Bartu derslere geliyor!
Onlarca ünlü isim üniversitede, "Ya hoca ya da idareci olarak" görev yapıyor. Mourinho, Beckenbauer, Platini gibi her ay bir "popüler isim" konferans için geliyor.
Havasına bakın siz üniversitenin!
Dünya spor çevrelerinin gözü bu kurumda olacak. Yabancı öğrencilere kontenjanlar tanınacak. Buradan her dalda bilgili, lisan bilen "pırıl pırıl insanlar" yetişecek. Mezun olanlar yurt dışında bile iş bulabilecek!
Belki, "çılgın bir proje" gibi duruyor ama… Gerçekleşirse büyük bir hamle olacak.
Sporda, "sıradan ülke olmaktan" çıkacağız!
BİZE ULAŞIN