Türk gencinin hafızası 'dörtnala' silinip gitti

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen "Dörtnala Tarih Sempozyumu"nda, atla ilgili sayısız kelimenin Türk gencinin kafasından silinip gittiğini söyledi

Bilkent Üniversitesi'nce düzenlenen "Dörtnala Tarih/Galloping History" sempozyumu başladı. Türk kültüründe "at"ın ele alındığı sempozyumun açılış konuşmasını Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı yaptı. Ortaylı, Türkçe'de atlarla ilgili çok sayıda sözcük bulunmasına rağmen filolojik yönden bu geniş mirasın yok olduğunu, atla ilgili sayısız kelimenin Türk gencinin kafasından silinip gittiğini söyledi.
ASİL AT , ADİ İŞLERDE KULANILDI
"İmparatorluklar kuran Doğu toplumlarının Batı'dan en büyük farkının atın bir savaş, iktidar aracı ve estetik unsuru olarak kullanılmasıdır" diyen Prof. Dr. Ortaylı, Endülüs İspanya'sında ve Doğu seferlerinde at kullanmayı çok iyi öğrenmeye başlayan Batı Avrupa'nın, ilk defa 12. asırdan itibaren atı ziraatte kullanmaya başladığını belirterek, "Bu, Batı üretiminin bütün yapısını değiştirdi ve giderek o asil at, adi işler yapan, ulaşımda kullanılan bir araç haline dönüştü" dedi.

'ATA BİNMEYİ UZUN ZAMANDIR İHMAL EDİYORUZ'
Türkiye'de de 19. ve 20. yüzyılda atın hızla terk edildiğini ve gösteri aracı olarak kullanıldığını anlatan Ortaylı, her şeye rağmen atların kullanımının yaygınlaşmasını istediklerini söyledi. Ortaylı, Türklerin menşeinin at göçebeliğinin meydana getirdiği bir hayat tarzı olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: "Ama ne hazindir bugün o toplumdan geriye kalan miras şudur; filolojik yönden bu geniş miras yok olmuştur. Atla ilgili sözcüklerin çok kalabalık olduğunu biliyoruz, bu kaybolmuştur. Sayısız atla ilgili kelime Türk gencinin kafasında yoktur. Türkler ata binmeyi uzun zamandır ihmal etmektedirler. Oysa az sayıdaki ırk kardeşleri hala at sırtındalar. Anadolu coğrafyası içinde atın sadece bir spor aracı olarak değil, toptan bir dinleme, tedavi, tarz-ı hayat olarak geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Binicilik federasyonlarına ve onunla ilgili teşekküllere teşekkür ederiz ama inşallah ileride bu iş için bazı bakanlıklara ve bazı eğitim kurumlarına da teşekkür edebilelim."

TJK ATLARI YERLEŞKEDEYDİ

Bugün de devam edecek sempozyum kapsamında "Kahraman Atlar-Adsız Kahramanlar" isimli bir sergi de ziyarete açıldı. Sempozyum dolayısıyla yerleşkeye getirilen Türkiye Jokey Kulübü'ne (TJK) ait farklı cinslerdeki atlar da katılımcılar ve öğrencilerden yoğun ilgi gördü.
BİZE ULAŞIN