Galerilerin lüks vurgunu

Yurt dışından alınan araçları değerinin çok altında ithal eden galericilere yönelik 38 ilde operasyon gerçekleştirildi

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, bir şebekenin "doğrama" tabir edilen hileli faturalarla yurt dışından lüks araç ithal ettiğini belirledi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleriyle birlikte çalışan polis, yaklaşık 1 yıl süren teknik ve fiziki takibin ardından 38 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Geçen yıl düzenlenen operasyonla galericilerin lüks araçlar üzerinde yaptığı hileyi deşifre eden polis, ikinci bir baskın için düğmeye bastı.

İKİNCİ FATURA KESTİLER
38 ildeki galericilerin yurt dışından az kullanılmış ikinci el araç aldığı, bunların kilometresini sıfırlayıp bakımlarını yaptırdıktan sonra ikinci bir faturayla ithal ettiği belirlendi. Cüzi fiyatlara getirilen araçların Türkiye'deki piyasasının altında ücretlerle bürokrat, işadamı ve sanatçılara satıldığı belirlendi.

DEVLET, BU YÖNTEMLE 1.6 MİLYAR EURO ZARARA UĞRADI
Yapılan teknik ve fiziki çalışmanın ardından polis, savcılık talimatıyla harekete geçti. 38 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlar kapsamında 32 kişiyi gözaltına alan ekipler, piyasa değerleri 100 ile 250 bin Euro arasında değişen fiyatlara varan 280 lüks otomobile el koydu. Devleti 1.6 Euro vergi zararına uğrattığı iddia edilen zanlıların emniyette sorguları sürüyor. Zanlıların sorgularının ardından, "Resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefet" gibi suçlardan adliyeye sevk edileceği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN