Her 'Tiroid Nodülü' kanser belirtisi değil

Özellikle kadınlarda sık görülen tiroid nodülleri yaşlılarda iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalanlarda sıklıkla ortaya çıkıyor

  • Ankara Başkent
  • Cumartesi 20.04.2014
Tiroid bezinde nodül tespit edilmesi önemli bir sağlık sorunu olabilir. Ancak her nodül biyopsi, her biyopsi yapılan nodül ameliyat gerektirmemekte. Memorial Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Erhan Reis, nodüller ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

ŞİŞLİK 'NÖDÜL' DÜR
Tiroid bezi, boyunda, "Adem elması" denilen kıkırdağın altında yerleşmiş bir organdır. Vücudun enerjiyi kullanması ve depolamasıyla ilişkili hormonlar üretir ve vücuttaki tüm organların çalışması üzerinde etkisi vardır. Tiroid bezinin her ne nedenle olursa olsun büyümesi "guatr", bez içerisinde bölgesel bir şekilde oluşan şişlikler ise "nodül" olarak adlandırılır. Erişkin insanlarda muayene ile yaklaşık yüzde 3-8 oranında bu nodüllere rastlanır. Görüntüleme yöntemleriyle toplumun % 50'den fazlasında nodül saptanabiliyor.

İYOT EKSİK LİĞİ NODÜL OLUŞUMUNUN SEBEBİ
Prof. Dr. Erhan Reis, iyot eksikliğinin tiroit bezinde nodül gelişimini tetikleyen başlıca faktörler olduğunu anlatarak, "Tiroid bezinde saptanan nodüllerde kanser oranı yüzde 5-15 arasında. Nodül saptanan hastalarda ciddi bası bulguları varsa (nefes darlığı, yutma zorluğu, ses kısıklığı…) nodüller hormon salgılıyorsa (zehirli guatr), yapılan biyopside kanser şüphesi varsa veya kanser tanısı almışsa ameliyat gerekebilir" dedi.

BİZE ULAŞIN