Milli sporcu ve yaşam koçu fatma ceylan

Çocuk yaşta spora başlayan, birçok branşla ilgilenen milli sporcu Fatma Ceylan. O, forma girmek, eğlenmek, sağlık ve enerjiyi hayatına katmak isteyenlerin ilk tercihi

O, birçok başarıya imza atmış bir sporcu. Ankara'da hemen hemen birçok kişiyle çalışma imkanı bulan spor eğitmeni, yaşam koçu olan Fatma Ceylan, hayatını SABAH Ankara ile paylaştı.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1977 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunuyum. 3. kademe Badminton Milli Takım Antrenörüyüm. 2. kademe Pilates ve Grup Egzersiz Eğitmeniyim. Hayat arkadaşım Hüseyin Ceylan ile 2007'de evlendim. 1 erkek çocuk annesiyim.

İş temponuz yoğun. Bu işi yapan eğitmenler ailelerine vakit ayıramamaktan şikayetçi. Durum sizin için nasıl?
Aslında benim için de aynı. Fakat ben mümkün olduğu kadar aileme özellikle çocuğuma vakit yaratmaya çalışıyorum. Gittiğim spor merkezlerine oğlum Ege'yi de götürüyorum. Bu onun için büyük mutluluk oluyor. Zaten hareketli bir çocuk. Koşmak ve zıplamak, müzikle dans etmek onu çok eğlendiriyor.

Profesyonel spor hayatınıza nasıl başladınız?
Profesyonel spor yaşantıma lisede spor kulübünde voleybol oynayarak başladım. İlkokul 5. sınıf öğrencisiyken okulda kross yarışması düzenlenmişti. Parkuru tamamlayan bir tek ben vardım. Tamamladıktan sonra spor hayatımda hep olacak diye karar verdim. Orta okulda voleybol takımına girdim. İlk senemde antrenmanlara geç kaldığım için takımdan atıldım. Ama ikinci senemde takım kaptanı olarak takıma girdim. Son senemde beden eğitimi öğretmenim, ben ve birkaç arkadaşımı kulüpte oynamak üzere seçmelere götürdü. Gittiğimiz kulübün pasörü olarak oynamaya başladım. Lisede voleybola devam ettim. Spor benim için vazgeçilmez oldu ve beden eğitimi bölümüne girmeye karar verdim.

BADMİNTON DEĞİŞTİRDİ
Sonra neler yaptınız?
Samsun Beden Eğitimi Bölümü'nü kazandım. Ailem başka şehre izin vermedi. Daha sonra atletizm antrenörüm olacak kişi ile çalışmaya başladım. Gazi Üniversitesi'ni kazandım, atletzm antrenmanlarına devam ettim. O sırada salonda badminton oynayanları gördüm. Antrenmanlara katılıp katılamayacağımı sordum. Olumlu yanıt alınca antrenmanları hiç kaçırmadım. Okul takımı seçmelerinde takıma seçildim ve badminton hayatıma girdi.

ZUMBA FİTNESS VE PLATES TERCİH EDİLİYOR
Şu anda özellikle hangi dersler tercih ediliyor?
Şu anda en çok tercih edilen dersler Türkiye'de ve dünyada "zumba fitness ve pilates''.

Zumba ne kadar süredir Türkiye'de yapılıyor?
Yaklaşık 2-3 yıldır.

Kişiler neden bu dersi seviyorlar?
Çünkü çok enerjik ve her yaşta ve cinsiyette insanların yapabilecekleri bir grup egzersiz programı Öncelikle müzikler duyan herkesi dans ve hareket etmeye teşvik ediyor. Zumba fitness içeriği kısır olmayan aksine hertürden dans ve fitness hareketlerinin kombine edilerek sunulan bir derstir. İçerik olarak merengue, samba, cha cha, cumbia, hip hop, tango, bacata.

'BADMİNTONA EN GEÇ BAŞLAYAN VE MİLLİ OLAN TEK BAYAN SPORCUYUM'
Batminton sizin başladığınız zaman Türkiye'ye yeni gelmiş sanırım?

Badmintona başladığım yıllarda bu branş Türkiye'de çok tanınmıyordu ama bir ligi ve kulüpleri vardı. Milli sporcular ve antrenörler bu işle uğraşmaya başlayalı baya zaman geçmişti. Türkiye'de bayanlarda en geç başlayan ve milli olmuş tek sporcu benim.

Bugüne kadar spora ilişkin birçok dalda çok etkindiniz. Spor yaşantınız bugün hangi noktada? Neler yapıyorsunuz?
Hayatımı bugüne kadar hep spordan kazanmış biri olarak ömrümün sonuna kadarda böyle olacağını düşünüyorum.Şu anda Ankara'da birçok spor ve yaşam merkezinde grup egzersiz ve personal training eğitmenliği yapıyorum. Grup egzersiz programları; bir gruba toplu olarak müzik eşliğinde,belli bir ritimle ve uyumla spor yaptırmaktır.

Grup egzersiz programları kişilerin spora alışma ve devam etme sürecinde önemli midir?
Kesinlikle önemli. Çünkü insanlar bir gruba ait olamanın hissini yaşayarak sporun keyfine varıyorlar. Hem eğlenip hem spor yapıyorlar. Hiç sporu sevmeyen insanlar grupta kendini daha iyi ifade ediyor ve sosyalleşiyor. Aynı zamanda arkadaş ediniyor. Grubun enerjisini ve kendi enerjisini birleştirmek kaçınılaz oluyor. Buda spora devam etmelerini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.
BİZE ULAŞIN