İnşaatta 'şiir' var

Çocukluğunda şiir yazmaya başlayan inşaat ustası Dursun Demiray, Ankara'da çalıştığı inşaatlarda "Çekiçoğlu" mahlasıyla şiir serüvenine devam ediyor

  • Ankara Başkent
  • Pazar 21.04.2014
Ankara'daki inşaatlarda çalışan 40 yıllık usta Dursun Demiray, ilkokul yıllarında ilgilenmeye başladığı halk şiirinden hiç kopamadı. İlk şiirlerini köyünde çobanlık yaparken yazmaya başlayan Demiray, daha sonra geldiği Başkent'te de şiir yazmaya devam etti. Oğlunun yardımıyla kurduğu internet sitesinde şiirlerini paylaşan Demiray, "Çekiçoğlu" mahlasını da insanlara duyurmayı başardı.

300 ŞİİRİNi SESLENDİRDİ

Demiray, daha sonra öğrendiği seslendirme ve fonlama ile şiirlerini sesli olarak aktardı. Ayrıca, internet üzerinden kurduğu radyoda şiir programları yapmaya başladı. Bu zamana kadar 300'ün üzerinde şiir yazan ve seslendirme yapan Demiray, arkadaşları ile birlikte kurduğu "sairturk" isimli internet sitesinde şiirlerini paylaşmaya devam ediyor. İlkokula gitmeden okuma yazma öğrenen Demiray, köyde yaşayan bir komşusunun evinde gördüğü halk hikayesi kitaplarını okumak için istedi. Her gün bir kitabı alarak çobanlık yaptığı sırada okuyan Demiray, Türk Halk şiirinin en önemli ozanlarını ve aşk hikayelerini ezberledi. Bir süre sonra okuduğu türden şiirleri kendi de yazmaya başladı.

AĞACA, KAYAYA ŞİR YAZDI
İlk şiirlerini bulduğu düz kayalara ve ağaç kabuklarına yazan Demiray, okuldan ayrılarak 14 yaşında köyünden geldiği Ankara'da inşaatlarda çalışmaya başladı. Ancak Demiray, şiirden hiç kopmadı. Yıllar içerisinde yazdığı tüm şiirleri oğlunun yardımıyla kurduğu internet sitesinde yayınlamaya başladı. Babasını lakabı olan "Çekiçoğlu"nu şiirlerinde mahlas olarak kullandı. Kısa zamanda insanlar tarafından büyük beğeni topladı.

5 BİN ŞAİR ÜYESİ VAR
Demiray, "Şu ana kadar yayınlanmış ve herkesin bildiği şiirim var. Günümüz teknolojisini kullanarak şiirlerimizi duyurmaya, paylaşmaya devam ediyoruz. Genel olarak okumayan bir toplumuz. Biz bu nedenle şiirleri seslendirerek insanlara sunmaya çalıştık. Bu da başarılı oldu. Şu anda Şairtürk radyosunun haftalık 35 yayıncısı var. Şairtürk. com sitesinin 5 bin şair üyesi var" dedi.
BİZE ULAŞIN