Kayıp 834 çocuk aranıyor

Türkiye genelinde son 5 yılda 35'i Ankara'da olmak üzere 14 bin 412 çocuğun kaybolduğu belirlendi

Jandarma Genel Komutanlığı, "O'nları Kaybetmeyelim" sloganıyla kayıp çocuklara yönelik bir çalıştaya imza attı. Kayıp Çocuklar Çalıştay'ında, "Türkiye'de ve dünyada her yıl binlerce çocuk organ nakli, çocuk işçiliği, silahlı çatışma ve terörizme varan nedenlerle kaçırılmaktadır. Ülkemizde son beş yılda sadece jandarma bölgesinde her yıl ortalama 7 çocuk kaybolurken, ancak altısı bulunabilmektedir" denildi. Resmi verilere göre Türkiye'de son beş yıl içerisinde jandarma bölgesinde 35'i Ankara'da olmak üzere 14 bin 412 çocuk kayboldu. Kaybolan ya da kaçırılan 834 çocuğun ise halen arandığı bildirildi.

ARAMA ÇALIŞMASINA DEVAM
Türkiye'de son beş yıl içerisinde jandarma bölgesinde 14 bin 412 çocuğun kaybolduğu bildirildi. 834 çocuk ise aranıyor. Jandarma yetkilileri aileleri uyararak, "Çocuğunuzun son fotoğrafına ve parmak izlerine sahip olun, ona özel kimlik kartı oluşturun taşıması için ikna edin" dedi. Çalıştayda jandarma ve emniyetin oluşturduğu özel ekipler aracılığıyla kaybolan ya da kaçırılan çocuklardan yüzde 97'sinin bulunarak ailelerine teslim edildiğini vurgulandı. Ancak halen özellikle kırsal bölgede ikamet eden 834 çocuğun kayıp olduğu ve arama çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

AİLELER UYARILDI
İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük'ün de katıldığı çalıştayda şu uyarılar yapıldı.
Bunlar benim çocuğumun başına gelmez diye asla düşünmeyin.
Daima çocuğunuzun en son fotoğrafına sahip olun.
Parmak izlerine sahip olun.
Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailesini tanıyın. Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adres bilgilerini içeren bir defteriniz olsun. Ailesinin iş telefonlarını da defterinize yazın.
Çocuğunuza özel bir kimlik kartı oluşturun. O kartı devamlı taşıması için ikna edin.
Çocuğunuzun DNA'sını belirleyecek bir şeyini (kan, saç teli) muhafaza edip, alındığı tarihi de unutmayın.
Çouğunuzun sizinle nasıl irtibat kurabileceğini belirleyin. Bu bilgi onun kimlik kartında da yer alsın.
BİZE ULAŞIN