Dünya devlerine meydan okuyor

Türkiye'nin özel sektörde ilk ve tek yerli elektromekanik ekipman üreticisi olan Hidroen Elektromekanik AŞ dünya devlerine kafa tutuyor

Temelli'de Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Hidroen Elektromekanik AŞ Türkiye'nin ilk ve tek yerli elektromekanik ekipman üreticisi olma özelliği taşıyor. Enerji sektöründe son yıllarda yaşanan büyük değişime ayak uyduran firma Temelli'deki fabrikasında hidroelektrik santralleri (HES) için gerekli olan bütün aksamları üreterek dünya devlerine kafa tutuyor.

MARKALAŞMAK İSTİYORUZ

Hidroelektrik enerji yatırımlarında dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Hidroen Elektromekanik AŞ İş Geliştirme Müdürü Rıza Öztop, "HES'lerin yapımında çok yüksek yatırım maliyetleri bulunuyor. Biz yüzde 100 yerli üretimle bu paranın ülke içinde kalmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu alanda markalaşıp geniş alanlara ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

İHRAÇ EDİLİYOR
Rıza Öztop, HES projeleri için çalışmalara başladıklarını anlatarak, "Yurt dışından şimdilik bir iki ülkeye HES santrali aksamları ihraç ediyoruz. Dünya devleri arasında kalitemizle kendimize yer edinmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

ÜRETİCİYE DESTEK
HES yatırımlarında yerli üreticiyi tercih edenlerin avantaj sahibi olduğunu dile getiren Rıza Öztop, "Devlet 1 kilowatt elektriği 7.3 Sent'ten alıyor. Yeni uygulanmaya başlayan yönetmelik sayesinde HES'lerin yapımında yerli üreticiyi tercih eden yatırımcılara 2.3 sent destek verilerek 1 kilowatt elektik 9.6 Sent'ten alınmaya başlandı. Bu yönetmelikler büyük avantaj sağladı." diye konuştu.

AR-GE ÇOK ÖNEMLİ
Şirket olarak AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerini dile getiren Rıza Öztop, "Biz 6 bin 500 metrekarelik kapalı alanda 75 deneyimli personelle çalışıyoruz.Erzincan'daki Sölperen HES ve Rize'deki Hangürgen HES'in yapımını tamamladık" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN