3 yılda hızlı tren yapalım

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yetki verilmesi halinde tasarımı yerli hızlı tren yapabileceklerini anlatarak, "Biz babayiğit olmak istiyoruz" dedi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "Bana yetki versinler 3 yılda tasarımı yerli hızlı treni yaparım. Biz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aradığı 'babayiğit' oluruz. Yeter ki kamu alım garantisi versin. Gerekli uluslararası spektleri karşılamak şartıyla yapılmayacak şey yok Türkiye'de" dedi. Özdebir, ASO olarak Türkiye'de üretilmeyen birçok malı millileştirmekle ilgili projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

TÜRK FİRMALARI KIYMETLİ

Ağırlıklı olarak Türkiye'deki metro araçları, hızlı tren ve toplu taşıma araçlarının yerlileştirilmesi konusunda çalışmaları olduğunu vurgulayan Özdebir, "Ülkemize bu anlamda çok güçlü ve güzel adımlar atıldı. Ankara metrosu için yapılan ihalede araçların yüzde 51'inin yerli olma şartı getirildi. Bu önemli bir çıta. Bu yüzde 51 şartı, dünyanın da dikkatini Türkiye'nin üzerine çekti. Şimdi Türk firmaları dünyanın en kıymetli firmaları haline geldi" dedi.

SORUN AŞILA BİLİR
Metro ve hızlı tren gibi araçların yerli üretimi konusunda ilk önce Ar-Ge çalışması yapılabileceğini belirten Özdebir, tasarımının ardından parçaların kimler tarafından üretileceği ve bunların nerede entegre edileceği konusunun kolay ancak uluslararası sertifikasyonu konusu biraz zaman alacağını kaydetti. Özdebir, kamunun desteği, firmaların gayretiyle her türlü sorunun aşılabileceğini de vurguladı.

'BABAYİĞİT BİZ OLURUZ'
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yetki verilmesi durumunda 3 yılda tasarımı yerli hızlı treni yapma garantisi vererek, şöyle konuştu: "Globalleşen dünyada yüzde 100 yerli diye bir şeyden söz etmek ekonomik olmaz. Tasarımının, planının ve projesinin, sertifikasyonunun bize ait olması önemli. Kritik bazı şeyler var mesela trenin yönetim sistemi, bunu yerli yapmamız lazım. Bunu yapacak firmalarımız var. Biz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aradığı 'babayiğit' oluruz. Yeter ki kamu alım garantisi versin."
BİZE ULAŞIN