Suçlu bilançosu çok kabarık çıktı

Güven Timlerinin sokakları suçtan temizlemek amacıyla başlattığı uygulamada gasp, dolandırıcılık gibi suçlardan 245 kişi yakalandı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ne bağlı sokakta görev yapan Güven Timleri ekipleri 15 gün boyunca sıkı denetimler yaptı. Simitçi, tatlıcı, ayakkabı boyacısı, çöpçü ve pazarcı kılığına girerek sokaklarda suçlu kovalayan polis, haklarında arama ve yakalama kararı bulunan 245 kişiyi gözaltına aldı. Gasp, hırsızlık, dolandırıcılık ve fuhuş gibi suçlara bulaşan kişileri GBT (Genel Bilgi Tarama) kontrolü yaparak tespit eden ekipler, ayrıcı bazı kişilerin üzerlerinde ve araçlarında da 151 paket esrar, 119 adet bonzai ile 30 adet ecstasy hap ele geçirdi. Ayrıcı 3 adet silah ve 9 bini aşkın kaçak sigara yakalandı.

Bazen çöpçü bazen simitçi
Emniyet Müdürü Kadri Ay'ın talimatıyla bir süre önce güçlendirilerek sayıları 200'e çıkarılan Güven Timleri meyvesini vermeye başladı. Suç işlenme potansiyelinin yüksek olduğu Pazar yerleri, okul önleri, çarşı, hareketli cadde ve bulvarlar ile parklarda görev yapan Güven Timleri çöpçü, simitçi, tatlıcı, ayakkkabı boycası ile pazarcı kılığına girerek iz sürüyor. Özellikle sokakta meydana gelen gasp, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlarla mücadele eden ekipler 15 gün boyunca kapsamlı bir uygulamaya imza attı.

Tek tek enselendiler
Polisin tespit ettiği kişilere önce GBT uygulaması yapıldı ardından gözaltına alındı. Araçları ve üzerleri aranan kişiler, emniyete götürüldü. Uyuşturucu madde, kaçak sigara ve ruhsatsız silah ele geçiren ekipler 245 kişiyi emniyetteki işlemlerinin ardından adli mercilere sevk etti.
BİZE ULAŞIN