Yerli kepçe ile dünyaya açılacaklar

Çubuk'ta demirci ustası iki kardeş, tasarımı ve üretimi tamamen kendilerine ait, patenti tescilli 'yerli' traktör kepçelerini yurt dışına ihraç etmek istiyor

Çubuk Sanayi Sitesi'nde babalarının yanında çırak olarak demirciliğe başlayan iki kardeş, tasarımı ve üretimi kendilerine ait traktör kepçesi üretti. Modelin patent ve tasarımını tescil ettiren Şanal kardeşler, şu anda Türkiye'nin her yerine sattıkları kepçeleri yurt dışına ihraç etmeyi hedefliyor. Ustalardan Mehmet Şanal, ortaokuldan sonra babasının yanında ağabeyi ile çırak olarak işe başladıklarını, pulluk, römork gibi zirai araç yaptıklarını ifade etti.

"YETİŞTİREMİYORUZ"
İlk kepçe yapma fikrinin pancar yüklemede çalıştıracak eleman bulamayan çiftçi ile konuşmaları sırasında ortaya çıktığını anlatan Şanal, "Daha sonra kepçeleri inceledik ve büyük kepçelerden esinlenerek traktörün arkasında kullanılan ilkel bir traktör kepçesi yapmaya başladık. Traktör kepçesi üretimi ile hayatımız değişti. Siparişleri yetiştiremiyoruz. Ürettiğimiz kepçeleri zamanla geliştirdik. Patent ve tasarım tescilini aldık. Hedefimiz kepçeleri yurt dışına da satmak" diye konuştu.

'ELİMİZ AYAĞIMIZ'
Şanal kardeşlerden kepçe satın alan Sabri Koç, "ilk kepçeyi 10 yıl önce yaptırdım. Şimdi yeniletiyorum. Bu kepçelerden çok memnunuz. 10 kişinin yaptığı işi yapıyor. Bununla her işimizi yapıyoruz. Sap yüklüyoruz, tarladan taş atıyoruz. Bununla yapamayacağımız hiçbir iş yok" dedi.
BİZE ULAŞIN