Astım spor yapmaya engel değildir

Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Metin Özkan, astım hastalarının sağlıklı kalması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi

Sağlıklı yaşamın en önemli koşullarından biri olan düzenli egzersizler astım ataklarını tetikleyebiliyor. Ancak astımın kontrol altına alınması ve düzenli takiplerle egzersiz yapılması, yaşam kalitesine olumlu yönde etki ediyor. Astım doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile birlikte kontrol altında değilse en küçük bir eforla bile ciddi nefes darlığı problemleri ortaya çıkabilir. Egzersiz sırasında ve sonrasında öksürük, göğüste sıkışma ve ağrı, nefes alıp verirken göğüsten ıslık sesi gibi sesler ile hırıltı duyulması, nefes darlığı, nefes nefese kalıp karşısındakilerle konuşamama ve nefesinin yetmemesi gibi yakınmalar hissedilebilir. Uzman kontrolünde yapılan egzersizler hastalığın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Bu şikayetler genellikle egzersizden 10-15 dakika sonra kendini gösterir; ancak ağır egzersizlerde de hemen görülebilir. Bazen saatler sonra şikayetler tekrarlayabilir.

Mekan ve ortam hasta için önem taşıyor
Spor yapılan mekan ve ortam astım hastaları açısından çok önemli. Dış ortamın ısı ve nem oranları, hava kirliliğinin derecesi, polen varlığı, havuzdaki kimyasal madde kokuları astım ataklarını tetikleyebilir. Hastaların egzersiz için alması gereken önlemler şunlar.
Astımı tetikleyen faktörler belirlenmeli,
Egzersizden önce astım ilacı alınmalı,
Egzersizden önce ısınma hareketi yapılmalı,
Egzersizden sonra soğuma egzersizleri yapılmalıdır.
Astımı tetikleyen faktör soğuk hava ise ağız ve burun bir maske ile kapatılabilir ve mümkünse burundan nefes alınması gerekir.
Polen ve küf yoğun olduğu saatler öğrenilip o saatlerde spor yapılmamalıdır.

BİZE ULAŞIN