Suat Çelen hareketi

Çelen Hareketi'yle cimnastik literatürüne giren Suat Çelen, kariyerini, unutamadığı anılarını anlattı

Cimnastik'e 9 yaşında başlayan Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen'in hayatı spor adına tam bir başarı öyküsü. Pek çok ödül alan, şampiyonluklarla kariyerini taçlandıran Çelen'in cimnastiğe yaptığı en büyük katkı ise literatüre giren "Çelen Hareketi"

Sizi tanıyabilir miyiz?

1978 Bolu doğumluyum. 110 kez cimnastik branşında milli takımı temsil ettim. Okullarda Avrupa ve dünya 1.'si oldum. Balkan Genç ve Büyükler Şampiyonu, Akdeniz Oyunları gibi birçok turnuvada ve oyunda madalyalar kazandım. Antrenörlük yaptım. Milli takıma sporcu kazandırdım. Uluslararası hakemim. Kulüp idareciliklerim oldu. 10 yıl beden eğitimi öğretmenliği yaptım. Evliyim; eşim de benim gibi eski bir sporcu. Yani spor bizim yaşam biçimimiz.

Eşinizden bahseder misiniz?
Eşim uzun yıllar voleybol oynadı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Besyo'da Yrd. Doç. olarak çalışıyor. İçimdeki cimnastik sevgisini anlıyor. Anlayışlı, sabırlı ve işini iyi yapıyor. Şanslı olduğumu düşünüyorum.

Ankara sizin için ne ifade ediyor?
Ankara, anıların olduğu kadar dostların da olduğu severek yaşadığım bir şehir. Benim için 'hizmet etmek istiyorsan gelmek zorunda olduğun', 'yaşaması kolay' bir büyük şehir.

Cimnastiğe nasıl başladınız?
Cimnastiğe 9 yaşında başladım. Bolu'da köyümüzde ağabeylerimiz cimnastik yapmam gerektiğini söylerdi. Cimnastik sporların temeli olduğu için önce cimnastikle başlamam gerektiği söylenmişti. Başarılarla beraber severek ve keyif alarak yaptığım bir spor haline geldi. İyiki de başlamışım.

30 YILLIK BAŞKANA KARŞI SEÇİMİ FARKLI KAZANDI

Dünya literatürüne geçen, 'çelen hareketi'ni nasıl buldunuz?
Belçika Okullararası Dünya Şampiyonası'nda 8. olarak finale kaldım. Antrenörüm Mehmet Aktaş, 200 kez tekrar ettirdi bu hareketi. Paralel aletinde bitiriş hareketini düz vücut, 1 salto, 2 burgu avuçlarımın patladığını hatırlarım antrenmanlarda. Hocamın düşündüğü ve bulduğu bir harekettir. Daha sonra riskli hareketler listesinde olduğu için kaldırıldı. Daha sonra sporu bırakmaya yakın yine paralelde ikinci bir 'Çelen Hareketi'ni yaptım ve literatüre geçti.

İlginç bir anınız var mı?
Cimnastikle yaşadığın her şey bir anı. Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal, bir gün telefonla arayıp 'Çocuğum çalışmaların nasıl gidiyor, bir ihtiyacın var mı' demişti. 13 yaşında o gün normal gelen bir olayı bugün değerlendirdiğimde çok önemsiyorum.

30 yıllık federasyon başkanına karşı seçimi kazandınız. Seçim sürecini anlatır mısınız?
Gerçekten de çok zordu. Şu anki as başkanım Emre Bağcı kardeşimle çok uzun yollar yaptık, yıprandık, çalıştık. Neticede seçimlerde yüzde seksen oy çoğunluyla cimnastik ailesinin desteğini gördük. Yükümüz arttı. Bu sorumlulukla işimizi yapmaya çalışıyoruz. Bu süreçte en büyük destek eşlerimizden geldi.
BİZE ULAŞIN