Mülkiye hep olayla anılıyor üzülüyorum

Mülkiye hep olayla anılıyor üzülüyorum

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş 155'inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Mülkiye hakkında ilk kez SABAH Ankara'ya konuştu

Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin sürekli olarak terör olayları ile gündeme getirilmeye çalışılmasının üniversite için haksız bir imaj erozyonu meydana getirdiğini ifade eden İbiş, "Gittiğim birçok yerde Mülkiye hep olayla anılan yer olarak dile getiriliyor. Buna çok üzülüyorum. Şiddet varsa, hakaret varsa, öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesi söz konusu ise elbette ki mevzuat çerçevesi içerisinde gerekeni yapıyoruz. Engellemelerle sınava giremeyen öğrencimizin hakkını korumamız gerekir. Bunlara neden olan ve bu tür suçlara iştirak edenler cezasını alacaktır" dedi.

Mülkiye'de yaşanan olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mülkiye sürekli olarak terör olayları ile gündeme getirilmeye çalışılıyor. Burası, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Ankara Üniversitesi'nin derin köklerinden biridir. Devlet yapılanmasında çok önemli görevler üstlenmiş büyük bir bilim ocağıdır. Pek çok değerli bilim insanı, sanatçı, edebiyatçı, yazar, iş adamı, bürokrat, siyasetçi yetiştirmiştir. Bugün de bünyesinde çok değerli akademisyenler ve başarılı öğrenciler içermektedir. Her kurumda olduğu gibi Mülkiye'de de bazı istenmeyen olaylar ve sorunlar vardır. Kamuoyuna değişik şekillerde yansıyan sorunların abartılmaması gerekir.

DİYALOGTAN YANAYIZ

Burada yaşanan olayların çözümü konusunda ne gibi adımlar atılıyor?
Güvenlik tedbirleri çoğu zaman üniversite içerisindeki sorunları çözemiyor. Ancak, hiçbir zaman güvenlik tedbirlerinin alınmaması gerektiği sonucunu doğurmamalı. Darp varsa, şiddet varsa, insanların can güvenliğinde risk oluşursa güvenlik tedbirlerinden faydalanmak zorundayız. Üniversite ifade özgürlüğünün mekânıdır. Ama ifade ve protesto özgürlüğü demokratik, şiddetsiz, küfürsüz, hakaretsiz olmalıdır ve başkalarının haklarını engeller nitelikte olmamalıdır. Herkes birbirinin inancına, kökenine, fikrine ve haklarına saygı göstermeli, hukukun üstünlüğü temelinde ötekileştirmesiz evrensel özgürlüğü üniversitede doyasıya yaşamalıdır. Böylece tüm eylemlerin önüne geçilir.

BİZE ULAŞIN