Varis tedavisinde son yöntemler

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Doğan Kahraman, varis tedavisinde en yeni yöntemler hakkında bilgi verdi

Varis tedavisinde son yöntemler
Varisler özellikle 20 yaş üstü kadınlarda ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunu. Estetik açıdan da problem yaratan varislerin tedavisinde çeşitli yöntemler var. Op. Dr. Doğan Kahraman varislerin, günümüz şehir yaşamının getirdiği uzun süre ayakta kalma sorunuyla, genetik nedenlerin birleşmesi sonucu ortaya çıktığını söyledi. Varislerin özellikle bacaklarda oluştuğuna ve yaygın olarak görüldüğüne dikkat çeken Op. Dr. Kahraman, "Varisler ağrı, bacaklarda çap artışı, yanma, kaşıntı ve kramp gibi tıbbi tedavi gerektiren sorunların yanında metropol insanı için kozmetik sorunlar da oluşturmaktadır. Kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görülen varisler, 20 yaşın üzerindeki kadın nüfusunun yüzde 50-55'inin ortak şikayetidir" diye konuştu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Doğan Kahraman, varislerin nasıl oluştuğuna ilişkin şu çarpıcı bilgileri verdi:

CİDDİ PROBLEMLERE YOL AÇABİLİR
"Temel olarak bacaktaki kirli kanın kalbe yönlendirilmesi işlevini gören bir dizi kapakçık sisteminin işlevini kaybetmesi sonucu toplar damarların içinde yükselen basınç, damar çapının artmasına neden olur. Yıllar içinde basınç ile toplar damarlar genişlemeye devam eder ve diğer damarlar da genişlemeye katılır. Damar içinde katmanlar halinde sürekli akışkan olması gereken kanın, damarların etkilenen kısımlarında akım deseni bozulur. Bütün bu mekanizmalar damarların iç yüzeyindeki pıhtılaşmayı önleyici endotel katmanının zarar görmesine, damar içinde pıhtılaşmaya yatkınlık ve damar duvarında biraz daha zayıflamaya neden olur. Böylece kör bir döngü oluşur. Varisten etkilenen kişilerde işgücü kaybından pulmoner emboliye (akciğer ana atar damarına pıhtı atması) kadar değişen klinik sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

ÜÇ FARKLI ÇEŞİDİ OLAN VARİSİN TEDAVİLERİ BİRBİRİNDEN FARKLI
Op. Dr. Doğan Kahraman, üç çeşit varis bulunduğunu ve tedavi yaklaşımının bu çeşitlendirmeye göre yapıldığını da ifade etti. Kahraman, şöyle konuştu: "Genel olarak kompresyon (varis çorabı) bütün varis çeşitlerinde ortak tedavi yaklaşımıdır. Tıbbi girişimlerin hemen tamamı genişleyen damarın çıkarılması veya yok edilmesine dayanır.
Spider (örümcek) varisler: Ciltte hemen fark edilen örümcek görünümlü, çapı 2 milimetreyi geçmeyen damarlardan oluşan, genelde kozmetik şikayetlere neden olan ince varislerdir. Kompresyon ve ilaç tedavisi ile yeni varislerin oluşmasının önüne geçilebileceği gibi içine sklerozan madde (köpük tedavisi) enjeksiyonu ve ya termokoagülasyon ile tedavi edilir. Her iki işlem için cildin koyulaşıp varisleri gizlediği yaz mevsimi yerine, cildin transparan olduğu ve müdahale edilecek varislerin görülmesinde sorun olmadığı kış mevsimi çok daha uygundur.
Retiküler Varisler: Cilt altında kaba, dantel örgüye benzer mavi, mor bir ağ oluşturan varislerdir. Kompresyon tedavisi ve ilaçlar, ağrı ve krampları önleyebilmektedir. Sklerozan madde enjeksiyonu için uygun çapa sahiptirler.
Kalın varisler: Çapı 4 milimetreden kalın varislerdir. Cilt altında solucan varmış gibi görüntü veren ve el ile hissedilebilirler. Kompresyon ve ilaç tedavisi ile büyük oranda semptomatik tedavi başarılı olur. Basit yüzeyel venöz yetmezlik tedavisi, cerrahi veya termokoagulasyon ile büyük/küçük safen venin yok edilmesi ile yapılmaktadır. Derin venöz yetmezliğin eşlik ettiği varislerin tedavisi ise daha çok bacağın korunmasına yönelik, bazen kompleks cerrahileri de içeren, uzun soluklu bir tedavi gerektirebilmektedir."

YARIM SANTİMLİK DELİKTEN OPERASYON
Dr. Doğan Kahraman, tıp dünyasındaki gelişmelerin yeni tedavi seçeneklerinin yanında, özellikle cerrahi tedavilerin insan anatomisine daha az zarar verdiği yaklaşımları sunduğuna da dikkat çekti. Dr. Kahraman, "Varis tedavisinde cerrahi ile bacağın çeşitli noktalarında kesiler oluşturarak gerçekleştirilen işlemler artık yarım santimlik delikten yapılabilmektedir. Bir kaç yıl önce spider varislerde tek seçenek ve tatminkar sonuç oranı göreceli düşük olan sklerozan madde enjeksiyonunun yerini ince damarı işaretleyerek ağrısız yakan termokoagulasyon cihazları kullanıma uygun hale getirilmiştir" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN