100 milyon dolarlık projede sona gelindi

Lösemili Çocuklar Vakfı'nın hayata geçirdiği 100 milyon dolarlık onkoloji kentinde sona gelindi. Bağışlarla yapılan kompleks Avrupa'da ilk olma özelliği taşıyor

100 milyon dolarlık projede sona gelindi
Binlerce lösemi hastası çocuğa 1998'ten bu yana umut olmayı başaran LÖSEV, Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden LÖSEV Onkoloji Kenti'ni açmak için gün sayıyor. SABAH Ankara'ya kompleksi tanıtan LÖSEV Yönetim Kurulu ve Vakıf Başkanı Dr. Üstün Ezer, yılda 200 bin kişinin kansere yakalandığını belirterek, tedavideki yüzde 100'lere varan olağanüstü başarılarını LÖSEV Kent sayesinde katlayacaklarını vurguladı. Bahar aylarında tamamlanarak hizmete açılacak LÖSEV Kent'in Avrupa'nın ilk onkoloji kenti olduğunu belirten Ezer, "Ülkemizin en donanımlı onkoloji hastanesi oluyor. Bu ABD ile yarışan bir yapı. Kanser ve lösemi büyük artış gösteren ve maalesef çocuğu kişinin canına mal olan bir konuma geldi. Biz lösemi hastalığına canavar derken 2 bin, 2 bin 500 civarında çocuk hayatını kaybediyordu. Bir çocuğun bile hayatı çok önemliyken şimdi 200 bin kişiden bahsediyoruz" dedi.

"160 BİN KİŞİ KAYBEDİYORUZ"
Kanserin yılda yaklaşık 200 bin kişiyi yakaladığını sözlerine ekleyen Ezer, "Maalesef Türkiye'deki tam başarı oranımız çocuklar için yüzde 20'lerde. Bunun yüzde 20'si iyileşirken yüzde 20'sinin ise birazcık ömrü uzuyor. Ancak yüzde 60'ını kaybediyoruz. Rakamlarla insan hayatı konuşulmaz ancak her yıl yaklaşık 160 bin kişilik bir kaybımız oluyor" dedi.

YÜZDE 100'E ULAŞTI
Lösemi için kurulmuş bir vakıfken bir süre sonra çocuklardaki bütün onkoloji tümörleriyle mücadele ettiklerini ifade eden Üstün Ezer, "Gördük ki insanlar ateş düştüğü yeri yakar misali çok zor durumda. O insanların çektiği acılara şahit olduk. Bugün ilk kurulduğumuz dönemde yüzde 20'lerde olan tedavi başarımızı lösemide yüzde 92'ye, çocuklarda standart risk dediğimiz grupta yüzde 100'e ulaştırdık" dedi.

BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Bin kişiye istihdam sağlayacak olan LÖSEV Kent'in 100 milyon dolara mal olduğunu belirten Dr. Ezer, bu yapının tamamının bağışlarla yapıldığını da sözlerine ekledi. Binlerce çaresiz çocuğa ücretsiz olarak hizmet verecek hastanenin faaliyete geçmesini bazı prosedürlerle engellemek isteyenlerin olduğunu da belirten Ezer, bunu para kazanma kaygısı içinde olanların yapmaya çalıştığını ancak açılışın ertelendiği her gün bir başka çocuğun daha hayatını kaybettiğini üzülerek ifade etti.

BURADA HER ŞEY VAR
Avrupa'nın en modern ve donanımlı onkoloji kenti
Helikopter pistine sahip
Kemik İliği Nakli Merkezi
Kök hücre laboratuarları ve kök hücre bankası
Sadece çocuklara değil erişkinlere de hizmet verecek
Hastaların refakatçileriyle birlikte rahatça kalabileceği tek kişilik odalar
Lösemi ve Onkoloji poliklinikleri
Dünya standartlarının üzerinde ameliyathaneler
Koroner - Kalp Damar ve Beyin Cerrahisi, Nöroloji
Onkoloji ve Yenidoğan kliniklerine özgü yoğun bakım servis
Hobi evleri
Eğitim üniteleri
Acil Servis
BİZE ULAŞIN