Ofis egzersizleriyle iş performansınızı artırın

Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Hakan Özsoy, temel ofis egzersizleri hakkında bilgi verdi

Ofis egzersizleriyle iş performansınızı artırın
Ofis çalışanlarının günlük aktivitelerinin büyük bir kısmı oturarak gerçekleşmekte ve bu durum bacaklardaki kan dolaşımının yavaşlamasına, daha az enerji yakılmasına ve yağ yakan enzimlerin aktivitesinin azalmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda da başta kilo alımı olmak üzere; sırt, el bileği, boyun ağrıları ve kaslarda zayıflama gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Ofiste kısa süreli aralarda yapılan temel egzersizler sayesinde bu problemlerin engellenmesi ve iş performansının artırılması mümkündür. Ofis içerisinde yapılabilecek birçok egzersiz yöntemi bulunmaktadır. Bunlar yapılan işe ve çalışılan ortama göre uyarlanabilir. Ofis içi egzersizlerdeki hedef; basit ve kolay hatırlanabilir temel bazı hareketleri yaparak kan dolaşımını hızlandırmak ve yağ yakan enzimlerin aktifliğini artırmaktır. Ofiste kolaylıkla uygulanabilecek temel ofis egzersizlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

KOLAY HAREKETLERLE KAN DOLAŞIMINI HIZLANDIRIN
Ofis içerisinde yapılabilecek birçok egzersiz yöntemi bulunmaktadır. Bunlar yapılan işe ve çalışılan ortama göre uyarlanabilir. Ofis içi egzersizlerdeki hedef; basit ve kolay hatırlanabilir temel bazı hareketleri yaparak kan dolaşımını hızlandırmak ve yağ yakan enzimlerin aktifliğini artırmaktır. Ofiste kolaylıkla uygulanabilecek temel ofis egzersizlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:
Sandalyenizde otururken yukarıda bir cisme ulaşmaya çalışır gibi el bilek, dirsek ve omuzlarınız düz bir çizgi oluşturacak şekilde kollarınızı gerin. Beş saniye kadar gerili tutun ve bırakın.
Ellerinizi koltuğun arkasına birleştirin ve omuzlarınızı ve sırtınızı geriye doğru gerin.
Omuzlarınızla öne ve geriye dairesel hareketler yapın. Beş saniye süresince gerili tutun ve bırakın.
Ellerinizle ayaklarınıza değecek şekilde öne doğru eğilin.
Masanızın üzerinde küçük ağırlıklar bulundurun. Bu bir küçük su şişesi de olabilir. Bir şey düşünürken ya da telefonla konuşurken, diğer kolunuzla yana ve öne doğru ağırlık kaldırma egzersizleri yapın.
Otururken ayak bileklerinizi sürekli yukarı çekin ve aşağı itin.
Sandalyenizden biraz ayağa kalkın, 5 saniye bekleyin ve tekrar oturun.
Ayağa kalkınca hafifçe çömelip yukarı doğru kollarınızı da uzatarak zıplayın. Bu egzersizlerden her birinin 5 tekrarlı setler halinde yapılması, vücuttaki ağrıyı ve yorgunluğu azaltarak, kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
BİZE ULAŞIN