Ulaştırmayı YHT uçurdu

Ulaştırmayı YHT uçurdu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, YHT ile birlikte yolcuların ulaşım tercihlerinin büyük oranda değiştiğini söyledi

SABAH Ankara'ya Yüksek Hızlı Tren ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hızlı trene olan yüksek talebin mevcut setlerle karşılanabilmesi için yoğun çaba harcadıklarını ifade etti. Bakan Elvan, "5 yılda yüksek hızlı treni tercih eden yolcu sayısı 18 milyonu aştı ve şu ana kadar toplam 60 bin 582 sefer yapıldı" dedi. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir ve Konya-İstanbul hatlarında Mart 2009 ve Aralık 2014 tarihleri arasında 60 bin 582 YHT seferi düzenlendiğine dikkat çeken Bakan Elvan, hızlı trenin güzergâhındaki illere ulaşımda yolcuların tercihlerinde büyük değişim yaşandığını vurguladı.

TAŞIMA PAYI ARTACAK
İlerleyen dönemde Ankaraİstanbul YHT güzergâhının Halkalı'ya uzatılacağı müjdesini veren Bakan Elvan, sefer sayıları ve taşıma payı oranlarının artırılacağını kaydetti. Bakan Elvan, Ankara-İstanbul yolcu ulaşım tercihlerinin değiştiğini ifade eden Bakan Elvan, "Hat hizmete girdiği günden bu yana ulaşım özel araç yüzde 33, otobüs yüzde 22, uçak yüzde 30 ve YHT yüzde 15 olarak gerçekleşti. Başkent'ten İstanbul'a günde hafta içi 5 bin, hafta sonu 6 bin yolcu taşınıyor" bilgisini verdi.

YÜKSEK TALEP KARŞILANACAK
Ankara - İstanbul arasında 5'i geliş 5'i gidiş toplam 10 seferde YHT'lerin doluluk oranının yüzde 81 olduğunu söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan şöyle konuştu: "YHT'ler sadece ulaştıkları kentleri değil, bu kentlere yakın kentleri de yakınlaştırıyor. Yolcu talebi ise her geçen gün artıyor. Ankaraİstanbul ve Ankara-Eskişehir YHT'nin doluluk oranı yüzde 81, Ankara-Konya YHT'nin doluluk oranı yüzde 82. Hafta sonları yüzde 90'ın üzerine de çıkıyor. YHT araç sayısının artırılmasıyla sefer sayısı da yükseltilerek talep karşılanacak." YHT'ye olan talebin arttığına dikkat çeken Bakan Elvan, "YHT öncesinde konvansiyonel trenlerle Ankara-Eskişehir arasında günde ortalama 572 yolcu taşınıyordu. YHT sonrasında ise bu sayı 6-7 bine ulaştı. Tren taşıma payı yüzde 8'den YHT ile birlikte yüzde 72'ye ulaştı. Bu talep artışının farkındayız. Bu hatta 2 sefer daha ekleyerek sefer sayısını 38'e çıkarılmasını hedefliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN