'Kerbela' yarın yeniden sahnede

'Kerbela' yarın yeniden sahnede

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun izleyici rekoru kıran büyük prodüksiyonu Kerbela, Büyük Tiyatro'da yarın bir kez daha seyirciyle buluşacak

  • Ankara Başkent
  • Pazar 19.01.2015
Ankara Devlet Tiyatrosu (ADT) ilk olarak 2009-1010 sezonunda sahnelenen ve onlarca kez kapalı gişe perde açan Kerbela'yı uzun bir aranın ardından yarın bir kez daha seyirciyle buluşturacak. Ali Berktay'ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği büyük bütçeli ve geniş kadrolu oyunda 44 oyuncu ve 10 orkestra sanatçısı yer alıyor.

EN BÜYÜK TRAJEDİ
İslam tarihinin en büyük trajedisi olarak bilinen Kerbela hadisesini konu edinen oyunda, Hazreti Muhammed'in torunlarının, hicretten 60 yıl sonra aynı bölgede katledilişi dramatik ve etkileyici bir dille sahneye taşınıyor. Kerbela'nın içinde güçlü ve haksız ile güçsüz ve haklının her şeye rağmen mücadelesi ve direnişi var. Oyunun en çarpıcı sahnelerinden birinde Hz. Hüseyin, önünü kesmeye gelen bir ordunun komutanına "Suyunuz var mı?" diye sorarken, özellikle susuz kalmış ve susuzluktan dudakları çatlamış Sakine'nin su için ağlaması ve Hz. Hüseyin'in şahadete doğru yürümesi seyirciyi gözyaşlarına boğuyor.
BİZE ULAŞIN