Olimpiyata soğuk hazırlık

Elmadağ'da olimpiyatlara hazırlanan ve bir başarı hikayesinin kahramanları olan milli badmintoncular, kaloriferleri yanmayan spor salonunda montlarıyla antrenman yapıyor

Olimpiyata soğuk hazırlık
Çoğunluğu göçle Ankara'ya gelen ve aynı mahallede yaşayan gençler, Badminton Milli Takımı'nın omurgasını oluşturuyor. Çocukluk arkadaşı gençlerin hayatını, ilkokuldaki beden eğitimi öğretmenleri değiştirdi. Üstün Köksal isimli öğretmenleri sayesinde badminton ile tanışan gençlerin olimpiyat yolundaki en büyük destekçileri mahallenin büyükleri. Azimleri ve çalışmaları sonucunda sporla hayatları değişen gençlerin önündeki en büyük engel ise "soğuk" hava. Ödenek yetersizliği nedeniyle kaloriferleri yanmayan spor salonunda çalışmak zorunda kalan sporcular, antrenmanlara montlarıyla çıkıyor ve "Soğuk nedeniyle raket tutamıyoruz" diyor.

SICAK SALON İSTİYORUZ
Elmadağ'da Kurtuluş İlkokulu'nun kapalı spor salonunda Avrupa Şampiyonası'na hazırlanan sporcular, "Spor salonunun kaloriferleri yanmadığı için çok zorlanıyoruz. Raketi havalar soğuk olduğu için belli bir süreden sonra tutamıyoruz. Kış aylarında yeterince antrenman yapamıyoruz" dedi. Yarından itibaren Badminton Federasyonu tarafından kampa alınacaklarını ifade eden milli sporcular, "Soğuk havalardan dolayı salonda yeterince çalışmadığımızı ve bu nedenle performansımızın düştüğünü federasyona bildirdik. Federasyon bizi çalışma yapmamız için kampa alacak" diye konuştu. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a, salon taleplerini ilettiklerini belirten sporcular, "Okulda yakıt için yeterli ödenek olmadığından salonun ısıtıcıları yanmıyor" diye konuştu.

OLİMPİYAT YOLU AÇILACAK
Elmadağlı gençlerin ortak bir hedefi var: Olimpiyatlarda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek. Mayıs ayından sonra uluslararası arenada kazanılan puanlar, genç sporculara olimpiyat yolunu açacak. Önlerinde önemli bir turnuva var. 25 Mart'ta Polonya'da düzenlenecek 19 yaş Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyorlar. Hazırlıklarını sürdüren sporcular, salonun kaloriferleri yanmadığı için zorlanıyor. Başarılı sporcular, "Raketi iyi kullanabilmemiz için sıkı tutmamız gerekiyor. Soğuk nedeniyle raketi tutamıyoruz" diyor.

KALORİFERLER BİLE YANMIYOR
İlçede bulunan Spor Müdürlüğü'ne bağlı salonun Güreş Federasyonu'na verildiğini ifade eden sporcular, "Biz de Milli Eğitim'e bağlı salonda çalışmak zorunda kaldık. Ancak bu salonda da kaloriferler yanmıyor. 25 Mart'ta Avrupa Şampiyonası var ve ona hazırlanıyoruz; ama dondurucu soğuklar yüzünden antrenmanlarımız aksıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN