Atatürk defilesi büyük ilgi gördü

Atatürk defilesi büyük ilgi gördü

Ankara Üniversitesi, Cumhuriyet ve Atatürk'ü defileyle yeniden yaşattı

  • Ankara Başkent
  • Cuma 24.01.2015
Atatürk ve Cumhuriyet konulu defile izleyicileri Cumhuriyet'in ilk yıllarına götürdü. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan defile, Ankara Üniversitesi Morfoloji Yerleşkesi Abdülkadir Noyan Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Defileye, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'in yanı sıra, üniversitenin eski rektörleri, üniversite bünyesindeki fakültelerin dekanları ve öğretim üyeleri katıldı.

KONSER VERDİLER

Defile öncesinde Ankara Üniversitesi Konservatuarı öğretim üyeleri, "Kurtuluşa Giden Yol" isimli bir konser verdi. Öğretim üyeleri, verdikleri konserde piyano eşliğinde "Ankara'nın Taşına Bak", "Efelerin Efesi", "Ankara Ankara Güzel Ankara", "Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa" şarkılarını seslendirdi. Daha sonra Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan, "Atatürk ve Cumhuriyet" defilesi seyircilere sunuldu.

DESTEK SAĞLANIYOR
Defile öncesi konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, defilenin gelirinin ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verileceğini belirterek, "Sadece Cumhuriyet'in modern kıyafetlerini görmek için burada değiliz. Aynı zamanda buradan elde edilecek gelirle hayır işlemenin çabasındayız. Çünkü elde edilecek gelir öğrencilerimize burs olarak gidecek. Geçmiş nesillerden bize kalan miraslardan birisi de kimsesizlerin kimsesi olmak. Üniversitemizde 2 bin 500 ihtiyaç sahibi öğrenciye değişik başlıklar altında destek sağlanmaktadır" dedi.
BİZE ULAŞIN