'Faiz indirimi yeterli değil ancak olumlu'

'Faiz indirimi yeterli değil ancak olumlu'
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİ- AD) Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) almış olduğu faiz indirimi kararını değerlendirdi.Erdal yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası Temmuz 2014'ten beri politika faizini yüzde 8,25'te tutuyordu. Para Politikası Kurulu'nun almış olduğu 50 baz puan faiz indirimi, içinde bulunduğumuz ekonomik süreç içerisinde küçük de olsa 2015 yılına başlangıç adına olumlu bir sinyaldir" diye konuştu.

"DAHA CESUR ADIMLAR ATILMALI"
Faiz indirimi kararının yeterli olmadığının altını çizen Erdal, "Düşük faiz ortamı, planlı bir borçlanmaya izin vererek dengeli bir büyüme içerisinde gelir dağılımı ve istihdam için olumlu ortam sağlayacaktır. Orta Vadeli Plan'ında 2017 enflasyon hedefi %5 ve büyüme hedefi yıllar bazında ortalama %4 olan Türkiye, bu hedeflerine ancak kendi iç dinamikleri ve düşük faizler ile ulaşabilecektir" diye konuştu.

'MERKEZ BANKASI CESARETLİ ADIMLAR ATMALI'
İlhan Erdal, "Yatırım ve üretimin ülkemizdeki öneminin yanı sıra dönem başkanlığını yürüttüğümüz G-20 için de öncelik olduğu göz ardı edilemez. Bankacılık reformunu gerçekleştirmiş, siyasi istikrara sahip, 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefi gibi cesur ekonomik ve büyüme hedefleri olan bir Türkiye'nin Merkez Bankası'nın da daha cesaretli adımlar atması gerektiğine inanıyoruz. Faizlerdeki indirim periyodik olarak ve piyasayı rahatlatıcı şekilde devam etmelidir."
BİZE ULAŞIN