'Dinamo Mesken'in hikayesi Salt Ulus'ta

Siyasi çatışmalarla geçen 1971 yılında farklı görüşleri biraraya getiren futbol takımı "Dinamo Mesken"in hikayesi Salt Ulus'ta

'Dinamo Mesken'in hikayesi Salt Ulus'ta
Sadece bir futbol takımı olmayan, aynı zamanda kurulduğu dönemin farklı siyasi renklerini de içerisinde barındıran, Bursa'nın "solcu semti" Mesken'de kurulmuş Dinamo Mesken'in hikayesi Medya Sanatçısı Ege Berensel tarafından gün yüzüne çıkarıldı. Gençlik Parkı'nın hemen karşısında bulunan Salt Ulus'ta açılan "Farklı Renklerin Ortak Takımı Dinamo Mesken" sergisi, 14 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.

2008'DE YENİDEN KURULDU

Mesken Mahallesi gençleri 1971 yılında Tunçkanat Yeğin öncülüğünde Ertuğrulgazi Gençlik ve Spor Kulübü'nü kurar. Kurulduktan 3 yıl sonra kentin takımı Bursaspor, Sovyetler Birliği'nin önemli takımı Dinamo Moskova ile karşı karşıya gelir. Bursa'da gerçekleşen maçta tribündeki yerlerini alan Meskenli gençler Dinamo Moskova'nın oynadığı futboldan etkilenir ve kendi takımlarına artık "Dinamo Mesken"diyerek tezahurat yapmaya başlar. Siyasi baskıların arttığı 12 Eylül günlerinde takım için toplanan paraların haraç olarak toplandığı iddia edilir ve takımın yöneticileri ve futbolcuları suçlu bulunurken kulübün kapısına kilit vurulur. 2008 yılında Meskenspor adıyla yeniden kurulur.

'TAKIMDA HER RENK VARDI'
Hikayesinden çok etkilendiği için "Dinamo Mesken" üzerine araştırmalar yaptığını ifade eden Medya Sanatçısı Ege Berensel, "Benim çocukluğum Bursa'da geçti. Dinamo Mesken döneminde ben küçük bir çocuktum ancak o dönemleri çok iyi hatırlıyorum. 5-6 yıl önce mahalleye gittim ve hikayesinden çok etkilendiğim Dinamo Mesken üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Siyasetin en ateşli olduğu dönemlerde Dinamo Mesken her türlü siyasi rengi içerisinde barındırıyordu. Antrenman sahalarında silahlarla korunuyordu insanlar. Her mahallenin bir siyasi duruşu vardı ve bu siyasi duruşu yansıtan bir futbol takımı bulunurdu. Dinamo Mesken bu takımlardan farklıydı. Her türlü görüşe açık demokratik bir takımdı. Doğa Çınarı diye ülkücü bir takım vardı. O dönemde 9 futbolcusu Mesken'e transfer olmuştu. Siyasi çatışmaların yoğun olduğu mahallede bu futbolcular korunuyordu" dedi.
BİZE ULAŞIN