Kınalı kuzular Anıtkabir’de

Kınalı kuzular Anıtkabir’de

Çanakkale Kara Şavaşları'nın 100. yıldönümü nedeniyle Anıtkabir sabaha kadar halkın ziyaretine açıldı. Savaş dönemi askerlerin giydiği üniformalar içinde Tokat'tan gelen 'Onbeşliler Taburu' herkesi duygulandırdı

  • Ankara Başkent
  • Cumartesi 26.04.2015
Anıkkabir, "Anafartalar Kahramanı Albay Mustafa Kemal'i Anmak" temalı etkinlikler kapsamında önceki geceden dün sabaha kadar halkın ziyaretine açıldı. Anıtkabir, etkinlikte ayaza varan soğuk havaya aldırış etmeden Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümünü anmak üzere ellerinde bayraklarla gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. Türk Kızılay'ı Anıtkabir'deki Aslanlı Yol'un başlangıcında kurduğu çadırlarda saat 04.00'ten itibaren halka Çanakkale savaşını yapıldığı dönemde askerlere verilen kırık buğday çorbası, somun ekmek ile lokum dağıttı.

TURHAL'DAN GELDİLER

Anıtkabir'e Çanakkale savaşlarının olduğu dönemde askerlerin giydiği üniformalar içinde gelen, tamamı 15 ile 18 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerden oluşan Turhal Belediyesi Gençlik Meclisi tüm dikkatleri üzerine topladı. Topluluğun ellerinde "Asım'ın Nesli Onbeşliler Çanakkale'de" yazılı pankart taşıdığı görüldü. Çocuk ve gençlerden oluşan topluluk, daha sonra Çanakkale savaşları sırasında henüz daha 15 yaşlarındayken ellerine kınalar yakılarak, vatan uğrunda Allah'a kurban olmaları dilekleriyle askere uğurlanan çocuk askerleri anmak amacıyla ellerine yakılan kınalarla poz verdi. Anıtkabir'e zeybek kıyafetinden subay üniformalarına kadar çok çeşitli giysilerle gelen gençler ve çocuklar ilgi çekici görüntüler oluşturdu.

'TÜRK MİLLETİ' ÇELENGİ
Çanakkale'de o dönemde kullanılan üniformalar içinde nöbet tutan askerlerden oluşan çelenk timi, şafak vakti Aslanlı Yoldan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine üzerinde "Türk Milleti" ibaresi bulunan bir çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı'nın ardından Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü Atatürk'ün anı defterini imzaladı. Ardından ellerindeki bayrakların yanı sıra, iki dev Türk bayrağını da yanlarında taşıyan vatandaşların oluşturduğu kortej, Aslanı Yol'dan Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu meydana gelerek Atatürk'e saygı duruşunda bulundu.
BİZE ULAŞIN