Marx'ı da okurum Mesnevi'yi de bilirim

"Kamyoncular kitap okuru değildir" diyen Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat'a 48 yaşındaki kamyon şoförü Cevat Koç'un cevabı manidar oldu

Marx'ı da okurum Mesnevi'yi de bilirim
Yaklaşık 30 yıldır muavinlik ve kamyon şoförlüğü yapan 48 yaşındaki Cevat Koç, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat'ı kamyoncuların grevine davet etti. Kendi seslerini duyurabilmeleri için aydın olarak gördükleri Kırıkkanat'ı davet eden Koç, yazardan aldığı cevap karşısında adeta yıkıldı. Kırıkkanat, Koç'a, "Kamyoncular ve şoförler benim okurum değil. Zaten kitap okuru da değiller. Ben okurlarımla buluşmaya geldim İzmir'e!"diye cevap verince sosyal medyadan büyük tepki gördü. O tweeti tüm kamyoncular adına attığını belirten Koç, Ankara'daki kamyoncular garajında Sabah Ankara'ya konuştu. Koç, "O ilk cevabı verdiğinde yazarın acele ile attığını, düşünmeden cevap verdiğini düşündüm. Ancak daha sonra zihniyetini anladım" dedi.

Kamyonu park edip sınava gittim
Kamyoncuların da kitap okuduğunu ancak yaşam şartları nedeniyle bunu sürekli hale getiremediklerini belirten Koç, şunları söyledi: "Eğer biz kitap okumasaydık Mine Hanım'ı nereden tanıyacaktık. Açık öğretimde okuduğum dönemde kamyonu park edip sınava gidiyordum. Millet evde TV izler biz ise asfaltı izleriz. 3 ay çocuklarımızı görmediğimiz zamanlar oluyor. Ben her fırsat bulduğumda molalarda kitap okurum. Karl Marx'ın Das Kapital'inden Mevlana'nın kitaplarına kadar okudum."
BİZE ULAŞIN