'Kök hücrede Avrupa'nın yıldızıyız'

Kök Hücre Nakli Hastaları Buluşması başkentte gerçekleştirildi. Nakil Merkezi Sorumlusu Altuntaş, "Kök hücre naklinde Avrupa'nın yükselen yıldızıyız" dedi

'Kök hücrede Avrupa'nın yıldızıyız'
Nakil sayısı 10 yılda 12 kat arttı

Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 4'üncüsü düzenlenen "Kök Hücre Nakli Hastaları Buluşması" kapsamında kemik iliği nakli yapılmış hastalar, yakınları ve kemik iliği donörlerini Harikalar Diyarı'nda bir araya getirdi. Etkinlikte konuşan, Kök Hücre Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, "Kök Hücre Nakli konusunda Avrupa'nın yükselen yıldızıyız. 18 yaşını dolduran sağlıklı herkes kök hücre vericisi olabilir. Bu konuda vatandaşları daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" diye konuştu. Son 10 yılla kıyaslandığında nakil sayısının 12-15 kat, merkez sayısının 6-7 kat arttığını söyleyen Altuntaş, "Türkiye'de 2014 yılı itibariyle yaklaşık 3 bin 400 nakil, 70'in üzerinde merkez var. Bundan 10 yıl önce bunların hiçbiri hayal edilemiyordu. Bu konuda başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederiz. Yapılması gereken yeni hamlelere de ihtiyaç var. Bunlardan biri de kemik iliği doku bilgi bankacılığı bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'nin Ulusal Kemik İliği Bankası'nın (TÜRKKÖK) projesinin sağlık alanında çok önemli projelerden biri. Bu konuda gelişmeleri bekliyoruz" dedi. Altuntaş, Türk Kızılayı ve bölge kan merkezleri aracılığıyla yaklaşık 6 bin civarında bir verici havuzu oluşturulduğunu da aktardı.

Hastalığını şarkı söylerken anladı

Kemik iliği nakli ameliyatı gerçekleştikten 253 gün sonra etkinlikte sahneye çıkıp konuklara şarkı söyleyen Kadir Çelik yaşadığı süreci şöyle anlattı: "Hastalığımı ilk sahnede şarkı söylerken fark ettim. Şarkı söylerken kaslarım kasıldı, dengem bozuldu ve bunun üzerine hastalığımı araştırmaya başladım. Yapılan araştırmalar sonucunda lösemi olduğum anlaşıldı. Kemoterapi uygulanmaya başlandı. Kemoterapiden sonuç alınamayacağı anlaşılınca kemik iliği nakli yapılması gerektiği anlaşıldı.
BİZE ULAŞIN