Ankara'da okullar müzeye taşınıyor

Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, başkentin tüm müzelerinin krokilerini çıkararak ilköğretim öğrencileri için "Müze ile Eğitim Rehberi" hazırladı. Ortaokul ve lise öğrencileri için rehber de yolda

Ankara'da okullar müzeye taşınıyor
Kültürel etkinlik ve projelerle adından söz ettiren Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara'da bir ilke imza atarak başkentteki ilköğretim öğrenci ve öğretmenleri için "Müze ile Eğitim Rehberi" hazırladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu kapsamda öğrencilere ilk olarak okulda aldıkları tüm dersleriyle ilişkili olan müze ve bilim merkezlerini gezdirecek.

MÜFREDATA GÖRE MÜZE
Eğitim kapsamına alınacak müzeler için Ankara Üniversitesi ile işbirliği yapıldı. 66 sayfalık müze rehberi hazırlanırken Yenimahalle Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı "Gez-Gör-Öğren Projesi" ekibi de üç ay inceleme yaptı. Başkentteki müze, tabiat, kültür varlıkları, bilim ve kültür merkezlerini belirlemek için Ankara'yı karış karış gezen ekip, başkentteki kültür ve bilim alanlarının krokisini çıkardı. Tamamı öğretmenlerden oluşan ekip, müze ile eğitimde verimi yakalamak için ilkokul Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin programlarını da inceledi. Müze seçimleri müfredata göre yapıldı.

DİNLE, GEZ VE ÖĞREN DÖNEMİ
İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyit Ahmet Kayhan, ilkokul öğrencilerinin okul derslerinin içeriğine göre hazırlanan müze rehberi ile derste aldıkları bilgileri, gezdikleri müze ve bilim alanlarıyla pekiştireceğini söyledi. Ortaokul ve liseler için de rehber hazırlanacağını belirten Kayhan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ankara Üniversitesi'nden konuyla alakalı öğretmenlere bir günlük teorik ve uygulamalı eğitim verildiğini de kaydetti.
BİZE ULAŞIN