Mamak türküsü yenİden yazıldı

Adı, cezaevi, çöplük, gecekondu, uyuşturucu ve çarpık kentleşmeyle anılan Mamak'ta dünyanın en büyük kentsel dönüşümü meyvelerini vermeye başladı. İlçede yepyeni bir hayat yaşanıyor

Mamak türküsü yenİden yazıldı
Doğma büyüme Mamaklı olan ve "Burada yaşadığımızı söylemeye utanırdık" diyen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, ilçedeki değişimin hikâyesini SABAH Ankara'ya anlattı: "Mamak'ta doğdum, büyüdüm. Burası Ankara'nın en olumsuzluklarla anılan cezaevi ve çarpık kentleşmesi ile gecekondusu ile anılan bir ilçesiydi. 'Yeni Mamak' olarak algıyı değiştirme anlamında da slogan belirledik. Bu slogan vatandaşımız tarafından da ciddi bir şekilde tutuldu. Çünkü önceden ben de dışarıda bir yere gittiğimizde 'Nerede oturuyorsunuz' dediklerinde 'Mamak'ta oturuyorum' demezdik, diyemezdik. Bunu dolaylı yoldan Abidinpaşa'da oturuyorum diyerek sulandırırdık. Ama bugün artık rahatlıkla Mamak'ta oturuyoruz diyebiliyoruz. İnsanlar dışarıdan Mamak'a geldiği zaman bu tabloyu görünce Mamak'a ne olmuş nasıl bir değişim yaşamış olduğunu görüyor. Birçok insanın aklında eski Mamak var ancak yeni Mamak'ı görünce bu algı değişiyor."

3 KOLDAN DÖNÜŞÜM

"Ankara'da hatta Türkiye'de Mamak dendiği zaman ilk olarak olumsuzluklar akla gelirdi" diyen Akgül, "Biz göreve başladığımızda konuyu bütün olarak ele alıp işe buraların düzeltilmesi ile başladık. Kentsel dönüşüm ile bunları sildik. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde ilk göreve geldiğimiz 2009'da ciddi bir planlama yaptık. Şu an Mamak'ın 7 ayrı bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Bu kentsel dönüşümler çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bir taraftan vatandaşlar ile anlaşarak, bir taraftan yıkıp bir taraftan yeni binaları yapmak gibi 3 ayrı sistemle gidiyoruz. Hem Büyükşehir Belediyemizin, hem TOKİ'nin hem de özel müteşebbislerin girişimleri ile yolumuza devam ediyoruz" dedi.

BİZE İNANMIYORLARDI

Mamak'ta kentsel dönüşüme kimsenin inanmadığını ifade eden Başkan Mesut Akgül, "Başladığımız projelerde çok zor hatta mümkün olmayan kentsel dönüşüm alanlarında 2 yıl içerisinde konutlar yapıldı ve ilk kura çekimleri gerçekleşti. Buralarda biz kentsel dönüşümü başlattığımızda o bölgedeki insanlar bile buna inanmıyordu. 'Yapamazsınız, yıkamazsınız, bitiremezsiniz' diyordu. Burası suç örgütlerinin çok fazla yoğun olduğu yerdi. Ama biz bunu çok hızlı bir şekilde yaptık. Tahmin ediyorum bu bir rekordur" şeklinde konuştu. Çöplük olan alanda artık domates ve çilek yetiştiğini dile getiren Başkan Akgül, "Mamak'taki çöplüğün Büyükşehir Belediyemiz tarafından imha edilmesi ile birlikte orası bir tesis haline geldi. Eskiden kokusundan yanına yaklaşılmayan, patlamaların olduğu, yangınların olduğu nahoş görüntü tamamen giderildi. Şimdi oraya gelen bütün çöpler ayrıştırılıyor, doğaya geri kazandırılıyor ve bölgede elektrik üretiliyor. İnanmayacaksınız o çöplükte domates ve çilek üretiliyor. Tam karşısına da Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisi yapıldı. Bir zamanlar yanına yaklaşılmayan yer şu anda tam bir çekim merkezi oldu" dedi.

BİZE ULAŞIN